Maqedonia mbeti pa finale, Egjipti ishte një pickim i madh për hendbollistet

Foto: IOC

Kombëtarja e hendbollit për meshkuj humbi në gjysmëfinalen e Lojërave Mesdhetare të zhvilluar në Oran të Algjerisë nga përzgjedhja e Egjiptit me 34:20.

Kryetrajneri Kiril Lazarov luajti në Oran me hendbollistë që luajnë në Superligën vendase dhe lojtarët e tij ishin kundërshtar i barabartë i Egjiptit, i cili luan në ekipin më të fortë, në pjesën më të madhe të pjesës së parë.

Ndeshjen e hapi më mirë Egjipti, i cili kaloi në epërsi me 4:1, ku hendbollistet maqedonase arritën të rikthehen dhe të shkojnë në minus një (6:5). Në fundin e të parës, Egjipti ndëshkoi gabimet e hendbollistëve maqedonas dhe shkoi në pushim me 16:10.

Pjesa e dytë nisi me lojë të furishme të Egjiptit, i cili për dhjetë minuta fitoi epërsi dyshifrore (22:12), pas së cilës u pa se kush do të luante në finale. Deri në fund të takimit, hendbollistet e Egjiptit, të cilët udhëhiqen nga ish-trajneri i Vardarit, Roberto García Parondo, mbyllën në mënyrë rutinore ndeshjen dhe festuan me 34:20.

Pavle Atanasijevic, Tomislav Jagurinovski, Marko Stojkovic dhe Ivan Jonov shënuan nga tre gola dhe ishin golashënuesit më të mirë në kombëtaren e Maqedonisë.

Në ndeshjen për medaljen e bronztë, Maqedonia do të luajë me të parën nga gjysmëfinalja e dytë në të cilën takohen Spanja dhe Serbia.

Video e ditës