Maqedonia nga kapela e dytë do të presë kundërshtarët në kualifikueset për EP 2026

Foto: RFM

Në Kopenhagë më 21 mars do të hidhet shorti për kualifikimet për Kampionatin Evropian, që do të organizohet nga Danimarka, Suedia dhe Norvegjia në vitin 2026.

Kundërshtarët e Maqedonisë në kualifikuese do t'i presin nga kapela e dytë dhe kjo na jep mundësinë për një grup disi më të lehtë, e me këtë edhe mundësi më të mëdha për të marrë pjesë në një garë tjetër të madhe.

32 kombëtare do të luftojnë për vendin e tyre në Kampionatin Evropian, vendasit Danimarka, Norvegjia dhe Suedia kanë siguruar tashmë një vend, si dhe kampionia e Evropës Franca. Kualifikimet do të luhen në tetë grupe me nga katër kombëtare. Plasimin në takimin e përzgjedhjeve më të mira evropiane e sigurojnë dy përfaqësueset e para nga secili grup.

Së bashku me Maqedoninë në kapelën e dytë janë edhe: Austria, Mali i Zi, Serbia, Polonia, Çekia, Ishujt Faroe dhe Greqia, që do të thotë se këto kombëtare nuk mund të jenë në grupin tonë.

KAPELA 1: Gjermania, Spanja, Hungaria, Islanda, Kroacia, Sllovenia, Portugalia, Holanda

KAPELA 2: Maqedonia, Austria, Mali i Zi, Serbia, Polonia, Republika Çeke, Ishujt Faroe, Greqia

KAPELA 3: BiH, Sllovakia, Belgjika, Zvicra, Rumania, Lituania, Ukraina, Italia

KAPELE 4: Finlanda, Izraeli, Estonia, Gjeorgjia, Turqia, Luksemburgu, Kosova, Letonia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës