Maqedonia nuk është e varur nga nafta ruse

Nafta / Foto ilustruese - PS. Arkivi

Ne si qeveri kemi vendosur që do të respektojmë sanksionet e Komisionit Evropian për importin e naftës ruse - tha ministri Bekteshi.

Dizel në Maqedoni nuk do të mungojë, e nëse do të rritet çmimi i këtij lloji të derivateve, ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi ka rikujtuar edhe një herë se bëhet fjalë për çmim të aksioneve. Bekteshi bën me dije se vitet e fundit sasia e naftës nga Rusia është nga 15 deri në 20 për qind dhe importi bëhet nga një kompani që ka kapital rus dhe furnizohet nga një rafineri ruse.

"Ne si qeveri kemi vendosur që do të respektojmë sanksionet e Komisionit Evropian për importin e naftës ruse", tha ministri Bekteshi në konferencën e sotme për media.

Maqedonia nuk importon naftë, ndërsa importuesi më i madh i produkteve të naftës është OKTA.

Sipas të dhënave të fundit për tregun e derivateve të naftës, në vitin 2021 janë importuar 1.090.610 tonë. "OKTA" merr pjesë me 69 për qind, e ndjekur nga "Super Trade Shkup" me 11,4 për qind, "Lukoil Maqedoni" DOOEL - Shkup me 7,8 për qind, "Crna Reka benzin" me 3 për qind...

Ministri Bekteshi informoi se “Hellenic Petroleum” nuk përdor naftë greke.

“OKTA” ka kohë që nuk përpunon naftë, por importon derivate të naftës dhe rafineria greke “Hellenic Petroleum” (ELPE), e cila është pjesë e grupit që zotëron “OKTA”, ka punuar intensivisht për furnitorët e rinj vitin e kaluar, në për të mbuluar pjesën që është blerë nga Rusia. Menaxhmenti i ELPE, i cili iu bashkua delegacionit të biznesit që shoqëroi kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në një vizitë në Arabinë Saudite vitin e kaluar, arriti një marrëveshje me Aramco për më shumë blerje të naftës bruto.
Dhe furnizuesi i dytë më i madh i derivateve të naftës në Maqedoni, “Super Trade”, konfirmon se embargoja për blerjen e naftës dhe derivateve nga Rusia nuk do të shkaktojë problem në furnizimin e tyre.

- Ne të gjithë bëjmë blerje nga Greqia, dhe Greqia, si anëtare e BE-së, nuk blen fare naftë nga Rusia që nga 5 shkurti. Nuk ka probleme në furnizim. Në BE të gjitha vendet kanë planifikuar diversifikim – tha për “Sloboden Pechat” Vladimir Stajiq, pronar i Super Trade.

Luke Oil operon edhe në Maqedoni, është importuesi i tretë më i madh i derivateve të naftës. Kjo kompani ruse ka 35 pika karburanti dhe një depo nafte në Shtip. Benzina e prodhuar nga rafineria "LUKOIL - Neftohim Burgas" vjen në pikat tona të karburantit.

“Sloboden Pechat” i ka dërguar pyetje “Lukoil” nëse pret furnizim të rregullt me ​​derivate, por nuk kemi marrë përgjigje.

Evropa ndërmori një hap tjetër të madh drejt ndërprerjes së lidhjeve energjetike me Rusinë duke ndaluar importin e karburantit dizel dhe produkteve të naftës nga rafineritë ruse më 5 shkurt. Por më herët në të njëjtën marrëdhënie ishte edhe dekreti i nënshkruar nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili ndalon eksportin e naftës dhe derivateve të naftës në vendet që mbështetën kufizimin e çmimit të naftës ruse. Ndalimi ka hyrë në fuqi më 1 shkurt dhe do të jetë në fuqi për pesë muajt e ardhshëm. Ndalimi erdhi pasi grupi G7, BE dhe Australia ranë dakord në fillim të dhjetorit për të kufizuar çmimin e naftës së papërpunuar ruse në 60 dollarë për fuçi në përgjigje të luftës së Moskës kundër Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës