Maqedonia ka avancuar me katër pozita në renditjen e fundit të FIBA-s

Foto: KFSM

Me fitoren ndaj Polonisë, basketbollisti më i mirë i Maqedonisë ka kërcyer katër pozita në renditjen e FIBA-s dhe tani është në vendin e 24-të.

Basketbollistët maqedonas luajtën dy ndeshje të shkëlqyera në këtë dritare kualifikuese dhe shënuan një disfatë ndaj Estonisë në të cilën treguam një lojë të mirë dhe një fitore ndaj Polonisë në fushë mysafire.

Kjo performancë na mjaftoi për të qenë në vendin e 24-të.

Në 80 minuta në dy ndeshjet e shkurtit, Maqedonia kishte epërsi për 54 minuta (20:16 minuta me Estoninë) dhe (33:52 minuta me Poloninë) dhe shënoi një rekord fitore dhe humbje. Ata do të kishin preferuar një fitore kundër rivalëve të kualifikimit, Estonisë, sesa ndaj Polonisë tashmë të kualifikuar, por sigurisht që e morën mirë këtë rezultat. “Një gjë që është e sigurt është se ndeshja një-dy e Nenad Dimitrijevic dhe Ethan Happ do të jetë e vështirë për kundërshtarët sa herë që ata të marrin pjesë në fushë”, raporton FIBA.

Ndryshim ka pasur edhe në krye, ku Serbia ka kaluar Francën, e ndjekur nga: Letonia, Greqia, Italia, Sllovenia, Belgjika, Lituania, Gjermania dhe Estonia.

Fitorja e madhe e Maqedonisë ndaj Polonisë ishte befasia më e madhe në kualifikuese

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës