Maqedonia do të blejë 8 dhe do t'i dhurojë Ukrainës 12 helikopterë

helikopterë flamuri maqedonas
Helikopterët e ARSM / Foto: MPB

Pas përfundimit të analizës së Shtabit të Përgjithshëm, propozimi për dhurimin e 12 helikopterëve M-12 për Ukrainën do t'i paraqitet Qeverisë së Maqedonisë në seancën e ardhshme.

Ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, tha se helikopterët janë prodhuar në vitin 1984, dhe në pjesën më të madhe tashmë në vitin 2015, janë resurs i skaduar dhe nuk përdoren. Dhurimi i tyre, siç tha ministri, nuk e ndryshon gatishmërinë luftarake të Ushtrisë.

“Të gjitha pajisjet që janë dhuruar deri më tani, përveç që janë me kërkesë të ukrainasve, u duhen dhe janë pajisje që ushtria ukrainase është e aftë t'i përdorë, janë pajisje që sipas planeve tona për modernizim janë tashmë. në fund të përdorimit të tij nuk duhet të jetë pjesë përbërëse e armatimit tonë dhe është shumë e sigurt që në një kohë të shkurtër do të duhej të akuzohemi për ta shkatërruar atë”, tha Ministrja Petrovska në takim. paraqitje në emisionin “360 Gradë”.

Lidhur me planet për blerjen e helikopterëve të rinj, ministri informoi se në fazën përfundimtare është vlerësimi i detajuar i pesë ofertave të pranuara për blerjen e helikopterëve me shumë qëllime dhe analiza nëse ato janë në përputhje me kërkesat dhe nevojat tona. Ai sqaroi se bëhet fjalë për një prokurim shumëvjeçar të tetë helikopterëve shumëfunksionalë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës