Maqedonia pati një fillim të shkëlqyer, duke mposhtur Greqinë në Lojërat Mesdhetare

Hendbollistet maqedonas dominuan kundër skuadrës greke në Oran të Algjerisë / Foto: Printscreen / facebook / Komiteti Olimpik Maqedonas

Kombëtarja më e mirë e Maqedonisë në ndeshjen e parë në Lojërat Mesdhetare në Oran të Algjerisë, triumfoi bindshëm ndaj Greqia me 39:21.

Deri në minutën e 18-të luhej gol për gol dhe me barazim 10:10, ekipi i përzgjedhësit Kiril Lazarov bëri një seri të 9:1 që ishte vendimtare për të fituar pikët e para.

Avantazhi u rrit në pjesën e dytë, pozitivi më i madh ishte pak para përfundimit të ndeshjes, në tabelë shkruhej "plus 19" për ekipin tonë (39:20).

Lazarov u dha një shans të gjithë lojtarëve, Serafimi ishte më efikasi me shtatë gola, Dzonov shënoi gjashtë, Kosteski dhe Atanasijevic nga pesë dhe Gjorgiev katër.

Në grupin tonë “B” startoi fitues edhe mikpritja Algjeria, e cila festoi ndaj Turqisë me 32:27 dhe përzgjedhja e Spanjës ishte e lirë.

Të mërkurën do të luhet xhiroja e dytë e radhës, kundër Maqedonisë Алжир, përzgjedhja e Spanjës për rival është Turqia dhe grekët janë të lirë.

Në grupin tjetër “A”, Serbia me 31:27 festoi ndaj Sllovenisë, ndërsa Egjipti me 38:35 ishte më i mirë se Italia. Kombëtarja e Tunizisë ishte e lirë.