Maqedonia feston Ditën Botërore të Sklerozës Multiple

Foto: MIA

Me rastin Dita Botërore e Sklerozës së Shumëfishtë - 30 maj, Bashkimi Kombëtar i Personave me Aftësi të Kufizuara Fizike të Maqedonisëdhe organizon marsh për ndërgjegjësimin e publikut për problemet me të cilat përballen njerëzit me sklerozë të shumëfishtë dhe nevojat e tyre specifike për një cilësi më të mirë jetese dhe përfshirje sociale.

Siç informojnë nga sindikata, ngjarja do të fillojë më parë Porta Makedonija në ora 11 dhe do të vazhdojë marshimin në korsinë e djathtë të rrugës "11 tetori" në drejtim të Kuvendi tek Dare Jambaz Home, dhe ata gjithashtu do t'i bashkohen atij personat me paraplegji dhe distrofi.

Shoqata Kombëtare për Ndihmën dhe Mbështetjen e Personave me Sklerozë Multiple do të zhvillojë gjithashtu një konferencë në Hotel Panorama me fillim nga ora 11:XNUMX, ku do të trajtojë kryetarja e Shoqatës Kombëtare për MS Ana Karajanova Dimitrusheva, bashkëshortja e Presidentes së Republikës së Maqedonisë së Veriut Elizabeta Gjorgjievska, Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mejiti dhe Zëvendësministri i Punës dhe Politikës Sociale Enver Huseyin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës