Maqedonia është në pritje të kundërshtarit për breshërinë e parë për KP 2023

ekipi i hendbollit
Hendbollistet e përfunduan paraqitjen e tyre në Kampionatin Evropian me tri humbje / foto: RFM

Për të arritur në Botërorin e këtij viti, Kombëtarja jonë do të duhet të kalojë në dy faza breshërie. Kundërshtarin për fazën e parë do ta zbulojmë sot pas shortit në të cilin i përkasim grupit të fituesve 

Publiku evropian i hendbollit sot, kur luhet finalja e Kampionatit Evropian 2022, do ta presë kampionin e ri të Evropës. Në Maqedoni do të ketë pritje për përfundimin e shortit për fazën kualifikuese për Botërorin 2023 (13.30). Bëhet e ditur se Kombëtarja jonë për t'u kualifikuar në Botërorin e radhës do të duhet të kalojë dy faza breshërie. Në Kampionatin Evropian aktual 2022 kemi shënuar një renditje të dobët (vendi i 22-të), për shkak të së cilës do të duhet të luajmë dy faza breshërie për të arritur në Botëror, në vend të një.

Në fazën e parë të breshërisë presim një pengesë më të lehtë dhe kundërshtarë të mundshëm janë kombëtaret e Belgjikës, Estonisë, Ishujve Faroe, Finlandës, Izraelit, Greqisë, Italisë, Rumanisë dhe Zvicrës. Këto janë kombëtaret që arritën në këtë fazë përmes parakualifikimeve. Maqedonia është ndër mbajtëset së bashku me Austrinë, BiH, Ukrainën, Lituaninë, Portugalinë, Sllovakinë, Slloveninë dhe Bjellorusinë.

Kjo duhet të jetë pengesa e parë e lehtë dhe ndeshjet do të luhen nga data 14 deri më 20 mars. Të gjithë janë dakord se kundërshtarët e mundshëm më të rrezikshëm do të ishin Rumania dhe Zvicra. Kështu mendon reprezentuesi Goce Georgievski.

- Mendoj se në përgjithësi jemi më mirë se të gjithë kundërshtarët tanë të mundshëm në fazën e parë të play-off-it. Megjithatë, nëse do të mund të shmangnim Rumaninë dhe Zvicrën, do të ishte mirë, sepse janë ndër më të mirët në këtë grup. Të tjerët nuk duhet të jenë një pengesë më serioze. Të luash dy faza breshëri sigurisht që nuk është mirë, por mund të ketë një anë pozitive. Breshëria e parë do të ishte e mirëseardhur si "përgatitje" për fazën e dytë të breshërisë në të cilën (nëse kalojmë të parën) do të kemi një kundërshtar më serioz - thotë Georgievski.

Portieri Martin Tomovski beson se kushdo që të jetë kundërshtari në fazën e parë, duhet pritur me gatishmëri maksimale.

- Nuk mund të them se cilët kundërshtarë do të donim të shmangnim apo do të preferonim në fazën e parë. Por, kushdo qoftë, duhet ta marrim veten sa më seriozisht. Ky ekip ka nevojë për ndeshje, për të luajtur sa më shumë, për të ngritur nivelin e lojës dhe për të arritur rezultate më të mira - thotë Tomovski.

Në fazën e dytë të breshërisë (11-17 prill), nëse kalojmë të parën, nuk do të jemi fitues. Do të përballemi me kundërshtarë që u renditën nga vendi i katërt deri në vendin e 15-të në Europianin aktual. Vendim direkt në Botëror kanë kampionia aktuale e botës, Danimarka dhe nikoqirët Polonia dhe Suedia.

Vendet që përmes kualifikimit në Kampionatin Evropian 2022 nga vendi i katërt në vendin e 15-të direkt në fazën e dytë të eliminatoreve të Botërorit (me përjashtim të Danimarkës, Polonisë dhe Suedisë) janë Kroacia, Çekia, Gjermania, Hungaria, Mali i Zi, Holanda, Rusia, Serbia dhe Islanda/Norvegjia (varësisht se cila nga këto dy përzgjedhje do të vendoset në vendin e 6-të në këtë kampionat evropian.

Është e qartë se nëse Maqedonia vendoset në fazën e dytë, nuk do të jetë aspak e lehtë, që ndonjë prej këtyre përzgjedhjeve të jetë kundërshtari ynë. Ndryshe, Botërori do të luhet nga 11 deri më 29 janar 2023.

 

Video e ditës