Maqedonia ka mësuar për rivalët e mundshëm në raundet kualifikuese për Botërorin 2023

Ekipi i Hendbollit i Maqedonisë
Maqedonia do të ndjekë pjesëmarrjen e saj të tetë në Kampionatin Evropian / foto: EPA-EFE / MAURI RATILAINEN

Kombëtarja më e mirë e Maqedonisë e përfundoi me tre humbje Kampionati Evropian e cila do të përfundojë këtë fundjavë dhe do të zbulojmë kampionin.

Është shpallur të shtunën (29 janar) shorti për shortin e dyfisheve të barazhit për turin e radhës. Kupa e Botës do të mbahet në Poloni dhe Suedi nga 11 deri më 29 janar 2023.

Rrugës për në atë Botëror, ekipi ynë do të duhet të kalojë dy barazhe, në breshërinë e parë do të marrë një nga kombëtaret e mëposhtme: Belgjika, Estonia, Ishujt Faroe, Finlanda, Izraeli, Greqia, Italia, Rumania dhe Zvicra.

Nëse e kalojmë këtë pengesë, në ndeshjen e dytë të breshërisë do të kemi një kundërshtar pak më të fortë: Kroacinë, Çekinë, Gjermaninë, Hungarinë, Islandën, Malin e Zi, Holandën, Rusinë dhe Serbinë.

Ndeshjet e para të barazhit do të luhen në periudhën 14 deri më 20 mars, ndërsa duelet e dyta barazhi nga 11 deri më 17 prill 2022.

Video e ditës