Maqedonia do të dërgojë ndihmë në Turqi

Tërmet në Turqi/ Foto: EPA

Presidenti Stevo Pendarovski deklaroi se Maqedonia nuk do të heshtë, por do të dërgojë ndihma konkrete për Turqinë pas tërmetit që goditi sot në mëngjes pjesën jugore të Turqisë.

Ne shprehëm ngushëllimet tona për tërmetin në Turqi. Morëm informacion se ka pasur një tërmet të dytë, shumë viktima dhe shkatërrime të tmerrshme. Dëshiroj që edhe një herë të shpreh ngushëllimet e mia për të gjithë të prekurit dhe të njoftoj se Qeveria e Maqedonisë dhe ne si shtet nuk do të mbetemi vetëm në fjalë, por do të japim ndihmë konkrete, tha Pendarovski në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin e Hungarisë. Katalin Novak.

Ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, në profilin e saj në Facebook ka shprehur ngushëllime dhe ka deklaruar gatishmërinë për të ndihmuar në kohë të vështira për Turqinë.

Ushtria maqedonase është e gatshme të ofrojë të gjithë mbështetjen për të ndihmuar në përpjekjet për t'u përballur me pasojat e kësaj fatkeqësie të tmerrshme dhe për të shpëtuar sa më shumë jetë njerëzore, njoftoi Petrovska në Facebook dhe shtoi se populli ynë e di se çfarë do të thotë solidaritet dhe dorë ndihme në kohë të vështira kur kemi më shumë nevojë për të.

Ministri i Jashtëm Bujar Osmani më herët tha se përmes kolegut të tij Mevlüt Çavuşoğlu ka dërguar mesazhe simpatie për Turqinë dhe popullin turk dhe ka ofruar ndihmë aty ku ka nevojë.

Ne kemi një partneritet të ngushtë dhe afatgjatë me Turqinë që mbështetet në lidhjen e thellë mes popujve të të dy vendeve. Mendimet tona janë me miqtë, vëllezërit dhe motrat tona nga Turqia dhe ne do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për t'i ndihmuar miqtë tanë në këtë kohë të nevojës, ka thënë Osmani në Facebook.

Bujar Osmani
Bujar Osmani / Foto: Facebook, Bujar Osmani

Të paktën 912 njerëz vdiqën në Turqi në tërmetin 7,8 ballë, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke rishikuar ashpër shifrat e mëparshme.

Ai shtoi se nga tërmeti janë lënduar 5.383 persona.

Me të paktën 326 njerëz të vrarë në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë, kjo e çon numrin e të vdekurve në tërmetin më të fuqishëm të rajonit në gati një shekull në më shumë se 1.200.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës