Një maqedonas u vra në një debat me dy eritreanë në Gjermani

Policia gjermane e Gjermanisë
Foto: EPA-EFE / LUKAS BARTH-TUTTAS

Një shtetas maqedonas tridhjetë e dy vjeçar është vrarë të shtunën në qytetin gjerman të Essenit. Sulmi vdekjeprurës ndodhi në mes të qendrës së qytetit, nga dy Eritreanë, raporton ajo Bild.

Dy Eritreasit, njëri 25 vjeç, tjetri 29 vjeç, fillimisht kanë debatuar me maqedonin dhe debati ka kaluar në sherr. Eritreasit e rrahën maqedonasin me një shishe birre derisa u rrëzua. Autorët e dyshuar më pas janë larguar drejt stacionit kryesor të trenit.

Atij i është dhënë ndihma e parë dhe një dëshmitar i ngjarjes ka tentuar të ringjallë në vend të plagosurin, i cili nuk kishte më ndjenja.

“Ai është dërguar në spital, por pas një kohe të shkurtër ka ndërruar jetë për shkak të plagëve të rënda”, ka thënë zëdhënësi i policisë.

Për shkak të përshkrimit të mirë të dëshmitarit, policia arriti të arrestojë një të dyshuar (25) në stacionin e trenit në Essen dhe tjetrin (29) në stacionin e trenit në Milheim.

Arsyeja e argumentit të tyre është ende e paqartë. Një komision vrasjesh tani po heton rastin nën drejtimin e zyrës së prokurorit publik në Essen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës