"Seanca e majit" në pllajën e UKIM: Një udhëtim muzikor në kohë me rastin e Ditës së Evropës

Të mërkurën, më 22 maj, Shkupi do të presë një koncert unik muzikor me titull “Sesioni i majit – eja dhe dëgjo”, i cili do të mbahet në pllajën përballë Universitetit “St. Kirili dhe Metodi” me fillim nga ora 20:00. Organizuar nga Shtëpia e Evropës, me rastin e Ditës së Evropës, ngjarja do ta kthejë hapësirën në një makinë muzikore të kohës, ku hitet e vjetra të famshme maqedonase do të interpretohen nga grupe të reja aktuale.

Këngët antologjike të disa dekadave do të këndohen me aranzhime të tyre nga Funk Shui, Pijan Slavej, Dina Jashari, Sethstat feat. Marija Kaeva dhe Retro Cabaret, kurse argëtim shtesë do të sigurohet nga DJ Goce & LD Pistolero. Ngjarja është konceptuar si një eksperiencë e përgjithshme multimediale, në të cilën ndërthurja muzikore e së vjetrës dhe së resë do të ndërthuret me një vijë kohore vizuale. I gjithë eventi do të drejtohet nga prezantuesi legjendar i radios Dragan B. Kostiq, i cili do të shpallë rimake të hiteve nga bastioni i njohur, Leb i Sol, Maja Oxhaklievska, Balkan Express, Dragan Karanfilovski Boys, Erzana, Nina Spirova e shumë të tjerë.

Përveç koncertit në orën 20:18, eventi do të presë gjithashtu një panair të vogël librash, dyqan vinyl pop-up dhe një përzgjedhje të kënaqësive gastronomike, duke filluar nga ora XNUMX:XNUMX.

Organizatorët premtojnë një mbrëmje argëtimi të shkëlqyer: "Të gjithë ata që duan të përjetojnë këtë përvojë të jashtëzakonshme muzikore dhe kulturore - kjo është një mundësi që nuk duhet humbur". Ejani të dëgjojmë njëri-tjetrin dhe të shijojmë pulsin e së kaluarës të kryqëzuar me krijimtarinë e të rinjve dhe atë në zemër të Shkupit.” – deklarojnë nga Evropa House.

Teksti tregtar

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës