Qoftet u shfaqën edhe në Greqi? Një rast i dyshimtë po hetohet

spitali Covid-19
Foto: EPA-EFE / DIMI CHAROUSIS

Agjencia Kombëtare për Shëndet Publik të Greqisë (EODI) është duke hetuar rastin e parë të dyshuar të fruthit në vend, dhe bëhet fjalë për një turist nga Anglia, tha korrespondenti i MIA-s nga Athina.

EODI njoftoi shkurt se turisti së bashku me shoqëruesin e tij, i cili është asimptomatik, janë shtruar në një spital të Athinës dhe rezultatet e mostrave të marra dhe dërguar në laborator do të jenë të disponueshme nesër.

Sipas mediave greke, 29-vjeçari anglez dhe shoku i tij ndodheshin me pushime në Kefalonia, ku pati simptomat e para, duke përfshirë një skuqje të lëkurës dhe nga qendra shëndetësore lokale, u transportua me avion në Spitalin Aticon të Athinës.

Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik të Greqisë tha të premten në një deklaratë se në bashkëpunim me organizatat evropiane dhe OBSH-në po monitorojnë nga afër situatën dhe këshilluan qytetarët që të ndjekin udhëzimet e mjekëve në rast të skuqjes ose dëmtimit të pazakontë të lëkurës.

Ata shpjeguan se sëmundja transmetohet nga personi në person përmes kontaktit me lezione të lëkurës, lëngjeve trupore dhe/ose objekteve të kontaminuara të pacientit, si dhe nëpërmjet pikave të frymëmarrjes pas kontaktit të zgjatur të afërt në një distancë të shkurtër, dhe simptomat përfshijnë ethe, dhimbje koke. lodhje, një skuqje karakteristike shfaqet një deri në pesë ditë pas fillimit të simptomave.

Megjithëse nuk ka terapi specifike, shumica e pacientëve shërohen plotësisht brenda pak javësh. Shfaqja e rasteve në Mbretërinë e Bashkuar pa udhëtime paraprake, si dhe shfaqja e rasteve sporadike në vende të tjera evropiane tregojnë se sëmundja ka gjasa të përhapet në komunitet. Theksohet se në bazë të të dhënave epidemiologjike të deritanishme, rreziku për popullatën e përgjithshme është i ulët, sepse sëmundja është zakonisht e lehtë dhe vetëkufizuese, me një përhapje relativisht të vogël, tha të premten Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik të Greqisë.

Video e ditës