Nëna e katër të miturve humbet betejën me koronavirusin: Kristen ishte një antivaxer dhe kundërshtare e mbajtjes së maskave mbrojtëse

Foto: Ekrani i printimeve / Facebook

Kristen Lovery (40) nga Kalifornia, e cila besonte fuqimisht në teoritë e komplotit për vaksinimin kundër koronavirusit humbi jetën duke lënë katër fëmijë të mitur, raporton. 24са.hr

Kristen ishte një anti-vaksinë dhe një kundërshtare e mbajtjes së maskave mbrojtëse. Koronavirusi nuk e trembi aspak.

Familja e Kristen para se nëna e re të humbiste betejën konfirmoi se Kristen ishte shtruar në spital për shkak të covidium, dhe gjendja e saj u përkeqësua ndjeshëm. Ajo zhvilloi pneumoni dhe trupi i saj nuk mund ta duronte.

Pak para se të shtrohej në spital, Kristen ndau mesazhe në Facebook ku thuhej se ishte "mendjehapur" dhe se "së bashku ata do të mundin të vaksinuarit".

Në një fotografi që shpërndau në rrjetet sociale, ajo pozoi me një pankartë ku shkruhej "Votoni për ata që janë vaksinuar".

Motra e saj Kejsi tha se Kristen nuk ishte e prirur politikisht dhe nuk donte të dëgjonte opinione të tjera në lidhje me vaksinat.

Rasti i saj është komentuar nga shumë përdorues të mediave sociale, dhe shumica po pyesin pse disa nuk e kuptojnë rëndësinë e vaksinave. Të tjerë theksojnë se kanë shumë pak simpati për njerëzit që refuzojnë të mbajnë maskë dhe të vaksinohen.

Familja tani po mbledh para për funeralin e Kristen, a 24sata.hr deklaron se deri më tani ata kanë mbledhur mbi 11.000 dollarë në faqen "GoFundMe".

Video e ditës