Një nënë dhe një djalë i mitur nga Frankfurti nën hetim për sabotimin e gazsjellësit Nord Stream

Harta e vendit të aksidentit / Foto: Energystirelsen

Zyra Federale për Luftën kundër Krimit (BKA) kontrolloi një apartament në Gjermani dhe intervistoi një grua si pjesë e hetimit për sabotimin e gazsjellësit Nord Stream. Çfarë njohurish kanë mediat gjermane?

Është ndoshta një nga procedurat hetimore më shpërthyese në historinë e Republikës Federale të Gjermanisë, shkruan Deutsche Welle.

Prokurorët federalë janë përpjekur prej muajsh të hedhin dritë mbi rrethanat e sulmit të shtatorit 2022 në gazsjellësin Nord Stream. Hetimi po zhvillohet me dyshimin për “sabotim antikushtetues” në fund të Detit Baltik. Zyra Federale për Luftën kundër Krimit dhe Policia Federale janë ngarkuar për të gjetur autorët që shkatërruan tubacionet e gazsjellësit gjermano-rus në një thellësi rreth 70 metra nën sipërfaqen e detit.

Një jaht 15 metra i gjatë me emrin “Andromeda” ka qenë prej disa kohësh në qendër të interesit të hetuesve gjermanë. Ajo dyshohet se është larguar nga porti i Rostock, në bregdetin baltik të Gjermanisë, në fillim të shtatorit të vitit të kaluar. Personat që mund të kenë qenë në bord në momentin e nisjes, me sa duket i kanë dhënë pasaporta të falsifikuara qiradhënësit të anijes. Gjatë hetimeve, BKA zbuloi më pas gjurmë eksplozivi në atë jaht.

Nga një jaht në ushtrinë ukrainase?

Duke gjykuar nga një hetim nga transmetuesit publikë gjermanë WDR dhe NDR, si dhe nga gazeta e përditshme Zdeutsche Zeitung, disa të dhëna që lidhen me qiranë e Andromedës dyshohet se çojnë në qarqet ushtarake të Ukrainës dhe Ukrainës.

Fillimisht, në këtë kontekst, përmendet një agjenci udhëtimesh në Varshavë, e cila me sa duket ka shërbyer vetëm si mbulesë, pra një pasaportë e falsifikuar rumune, e cila, sipas dijes së autoriteteve hetimore gjermane, me sa duket është përdorur nga një i ri ukrainas. . Ai nga ana tjetër dyshohet se është i lidhur me ushtrinë ukrainase. Veç kësaj, hetuesit e “shënjestrës” kanë edhe disa persona të tjerë, të cilët i konsiderojnë si ndihmës të mundshëm të grupit që, siç dyshohet, ka kryer sulmin.

Kërkimi i një dëshmitareje femër

Gjatë javës së kaluar, siç raportojnë mediat gjermane të lartpërmendura, në kuadër të hetimeve për rrethanat e sulmit të Rrymës së Veriut në Frankfurt am Oder, BKA ka ushtruar kontroll në banesën e një personi që nuk ka statusin e një i dyshuar. Bëhet fjalë për ish-partnerin e një të dyshuari ukrainas ndaj të cilit po zhvillohet një hetim specifik. Ajo është marrë në pyetje, ndërsa sipas mediave gjermane i është konfiskuar celulari.

Dëshmitari dhe i dyshuari ukrainas me sa duket kanë një fëmijë të përbashkët. Siç thuhet më tej, ata kanë jetuar së bashku për disa kohë. Autoritetet hetimore të BKA, duke gjykuar nga raportimet e mediave, morën një mostër të ADN-së së atij fëmije për ta krahasuar atë me ADN-në e gjetur në jahtin Andromeda. Në këtë mënyrë, ata synojnë të kontrollojnë nëse ukrainasi i dyshuar ishte vërtet në atë anije në shtator të vitit të kaluar.

Zëdhënësja e Prokurorisë Publike Federale Gjermane konfirmoi se “25. Maj, në Frankfurt am Oder, u krye një kontroll në banesën e një personi që nuk është i dyshuar”. Detaje shtesë për rrjedhën e procedurës hetimore nuk bëhen të ditura. Zyra Federale për Luftën kundër Krimit nuk ka dashur të komentojë kur është pyetur nga ekipi i mediave gjermane.

Hetimi vazhdon

Përveç procedurës hetimore gjermane, hetim për rrethanat e sulmit në gazsjellësin Nord Stream po zhvillohet aktualisht edhe në disa vende të tjera evropiane. Autoritetet daneze dhe suedeze po merren me rastin, por pothuajse asgjë nuk dihet për gjendjen aktuale të hetimeve në këto dy vende. Prokuroria kompetente shtetërore në Suedi kohët e fundit vetëm shkurt ka njoftuar: “Kemi një pasqyrë të mirë të asaj që ka ndodhur në vendin e krimit, pra se si është kryer aksioni.

Përveç kësaj, në muajt e fundit, shumë media kanë raportuar për anije luftarake të dyshimta ruse që ishin pranë gazsjellësit pak para shpërthimeve të Rrjedhës Veriore. Pjesërisht, tha ai, ato anije kishin fikur sinjalet e tyre në mënyrë që të mos mund të lokalizoheshin.

Burime në qarqet gjermane të sigurisë thonë se kjo nuk është e pazakontë kur bëhet fjalë për luftanijet ruse, duke shtuar se këtë gjë e bëjnë rregullisht në zonën e Detit Baltik. NATO ende mund të gjurmojë rrugën e këtyre anijeve. Hetuesit gjermanë i ekzaminuan edhe ato gjurmë, pra analizuan imazhet satelitore dhe sinjalet e radios.

Tani për tani, sipas autoriteteve hetimore, pista më konkrete në hetim është jahti “Andromeda” – ndonëse nuk përjashtohet mundësia që hetuesit realisht të “udhëhiqen” në një shteg të gabuar dhe të rremë, d.m.th. marrja me qira e “Andromedës” ishte për operacionin e ashtuquajtur “Flamuri i rremë”.

Skepticizmi i BND

Komentet zyrtare nga autoritetet përkatëse shtetërore gjermane kanë tingëlluar mjaft të rezervuara kohët e fundit. Në një aktivitet të fundit në Berlin, Bruno Kahl, president i BND (shërbimi sekret për operacionet e huaja), tha se nuk duhet të shpresojmë për një sqarim të shpejtë të rrethanave të sulmit në tubacionin e gazit.

"Asnjë vend në botë, asnjë shërbim inteligjence në këtë botë, nuk është aktualisht në gjendje ta bëjë këtë në mënyrë specifike" - domethënë, t'ia kalojë përgjegjësinë për sulmin dikujt specifik.

Kahl tha këtë në mbledhjen e Akademisë Federale për Politikat e Sigurisë (Bacs), ndërsa shtoi se ka “indikacione që çojnë në të gjitha drejtimet e mundshme”.

Zëdhënësi i qeverisë federale Steffen Hebstreit gjithashtu refuzoi të thoshte ndonjë gjë specifike javën e kaluar:

“Ne mund të themi diçka kuptimplotë për këtë vetëm kur kemi indikacione të caktuara, domethënë prova të qarta se kush qëndron pas aktit”, tha ai.

Megjithatë, Hebestrei shtoi se ishte e qartë se ishte e nevojshme një "sasi e konsiderueshme energjie kriminale dhe ndoshta terroriste" për të kryer një veprim të tillë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës