Madonna në sulm dhe mbrojtje: Jetojmë në një kulturë që lejon të tregohet çdo centimetër i trupit të një gruaje, përveç thithit të gjirit

madona
Foto: Printscreen / Instagram

Madonna sulmoi Instagramin për shkarkimin e fotove të saj, të cilat, pavarësisht pozave provokuese që përmbajnë, u hoqën sepse thithka e saj ishte pjesërisht e ekspozuar.

Ylli 63-vjeçar ndau një sërë fotosh intensive me poza të ngjashme provokuese, në të cilat ajo është mbi dhe nën krevat, e veshur me sytjena të prera, tanga, geta rrjetë dhe taka të larta.

Por rrjeti social Instagram vendosi që menjëherë t'i tërheqë fotot, jo për shkak të pozave dhe ekspozimit të pjesëve të tjera të trupit të saj, por konkretisht për shkak të ekspozimit të pjesshëm të thithkës.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Madonna (@madonna)

Lëvizja e konglomeratit online, megjithatë, nuk e dekurajoi këngëtaren, e cila i rindau imazhet me disa emoticon të vendosur në mënyrë taktike dhe publikisht shkroi se origjinalet ishin hequr "pa paralajmërim ose njoftim" dhe se Instagram i kishte thënë menaxhmentit se ishte sepse u zbulua "një pjesë e vogël" e thithkës së yllit.

“Më habit ende fakti që jetojmë në një kulturë që lejon të shfaqet çdo centimetër i trupit të një gruaje, përveç thithkës. Sikur të ishte e vetmja pjesë e anatomisë së një gruaje që mund të seksualizohej. Thitha që ushqen foshnjën! “A nuk mund të përjetohet thithka e një mashkulli si erotike??!!”, ka shkruar Madonna në ripostimin e fotove.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Madonna (@madonna)

Sipas udhëzimeve të komunitetit të Instagramit, lakuriqësia është e ndaluar, por ka përjashtime për fotot për arsye shëndetësore, si plagët e mastektomisë dhe gratë që ushqehen me gji. Gjithashtu lejohet lakuriqësia e fotografive nga pikturat dhe skulpturat.

“Po gomari femër që nuk është censuruar askund. “Jam mirënjohës që kam mundur të ruaj mendjen time gjatë katër dekadave të censurës, seksizmit, kritikës ndaj moshës dhe mizogjinisë”.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Madonna (@madonna)

Madonna e përfundoi postimin e saj me hashtagun "#artistsareheretoturbthepeace", duke kujtuar se arti synon të prishë pajtimin dhe të përpiqet të sjellë perspektiva të reja dhe më të hapura për natyrën njerëzore.

Ashtu si muzika e saj, Madonna është pothuajse po aq e famshme për shtyrjen e kufijve të modës dhe zgjedhjen e saj të veshjeve eksplicite gjatë dekadave.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga mdna 👑 (@ efrem.apollo)

Në ditët e para të karrierës së saj, ajo ishte një pioniere në trendin "të brendshme si veshje të sipërme" duke veshur një korse me kupa konike si një sytjena, projektuar nga Jean Paul Gaultier.

Dhe në vitin 2016, ylli mori pjesë në Met Gala me një veshje skllavërie të frymëzuar nga Givenchy, me lëkurë, dantella, çizme deri në kofshë, tanga dhe pasta me thithka.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga @madonnaandtheglossies

Në vitin 2020, aplikacioni për ndarjen e fotove përditësoi rregullat e tij për të lejuar imazhe të grave që mbajnë, mbulojnë ose mbështjellin krahët rreth gjoksit të tyre.

Në fillim të këtij viti, një faqe e mediave sociale kërkoi falje për heqjen e fotove nga posteri zyrtar i filmit të Pedro Almododovar për "Madres Paralelas", i cili paraqiste një thithkë qumështore, për shkeljen e rregullave të lakuriqësisë.

Pas kthimit të pikturave, thuhet se mund të bëhen përjashtime “për të lejuar lakuriqësinë në rrethana të caktuara, përfshirë edhe kur ka një kontekst të qartë artistik”.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga mdna 👑 (@ efrem.apollo)

Video e ditës