IAEA prezantoi pesë parime për të parandaluar një aksident bërthamor në Ukrainë

Drejtori i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) i bëri sot thirrje Rusisë dhe Ukrainës përpara Këshillit të Sigurimit të OKB-së që të mbështesin pesë "parime konkrete" për të garantuar sigurinë e termocentralit të Ukrainës në Zaporozhye dhe për të shmangur një aksident bërthamor.

- Jemi me fat që nuk ka ndodhur ende një aksident bërthamor, tha kreu i IAEA, Rafael Grossi, duke kujtuar se termocentrali i pushtuar nga ushtria ruse është shkëputur shtatë herë nga rrjeti elektrik, kështu që gjeneratorët janë "të fundit". linja e mbrojtjes kundër një aksidenti bërthamor”, sepse ftohja e reaktorit është e nevojshme.

Grossi ka negociuar prej muajsh për të siguruar vendin në Ukrainën juglindore, ku situata konsiderohet shumë e pasigurt për shkak të bombardimeve.

Ai prezantoi "parimet e tij themelore të nevojshme për të parandaluar një aksident bërthamor" në Këshillin e Sigurimit të OKB mbrëmë.

"Së pari, nuk duhet të ketë asnjë lloj sulmi nga ose kundër termocentralit, veçanërisht duke synuar reaktorët, karburantin e konsumuar ose infrastrukturën ose personelin tjetër", tha Grossi.

Parimet përfshijnë gjithashtu se vendi nuk mund të përdoret për të ruajtur armë të rënda ose personel ushtarak dhe se objekti nuk mund të shkëputet nga rrjeti elektrik.

Grossi, i cili ka një ekip ekspertësh në terren në Zaporozhye, vizitoi vendin në fund të marsit dhe që atëherë ka paralajmëruar për një "rrezik shumë real të një aksidenti bërthamor".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës