MAAE do të rrisë praninë e saj në Zaporizhia

Zaporozhye / Foto Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) do të rrisë praninë e saj në termocentralin bërthamor të Zaporozhye të pushtuar nga Rusia javën e ardhshme, tha agjencia e OKB-së.

Një ekip i ri, më i madh do të zëvendësojë grupin aktualisht në uzinën bërthamore në Ukrainën jugore, kur drejtori Raphael Grossi të vizitojë javën e ardhshme, tha IAEA në një deklaratë.

“Në dritën e intensifikimit të aktiviteteve të IAEA-së sipas parimeve të sapokrijuara, Grossi do të forcojë praninë e IAEA-së në vend, duke zëvendësuar ekipin aktual me një grup më të madh që do të udhëtojë me të përgjatë vijës së parë”, thuhet në deklaratë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës