IAEA: Pavarësisht granatimeve, nuk ka asnjë rrezik për sigurinë e centralit bërthamor të Zaporozhye në Ukrainë

Zaporozhye/ Foto EPA-EFE/MINISTRIA E EMERGJENCAVE RUSE

Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), nuk ka asnjë rrezik për sigurinë e termocentralit bërthamor të Zaporizhia në Ukrainë, pavarësisht granatimeve të vazhdueshme që i nënshtrohet, raportoi DPA.

Vetëm disa orë përpara një takimi të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) në Nju Jork, i thirrur me kërkesë të Rusisë, termocentrali bërthamor Zaporozhye në jug të Ukrainës, më i madhi në Evropë dhe ndër më të mëdhenjtë në botë, u sulmua me forcë të madhe. artileri dhe raketahedhës, siç u njoftua nga një përfaqësues i autoriteteve pushtuese ruse.

Drejtori i Përgjithshëm i IAEA, Rafael Grossi u bëri thirrje Moskës dhe Kievit që të lejojnë ekspertët ndërkombëtarë aksesin në uzinë sa më shpejt të jetë e mundur.

“Unë personalisht jam gati të drejtoj një mision të tillë”, vuri në dukje ai, duke shtuar se “nuk ka kohë”.

Aleatët e Ukrainës theksuan se një mision i tillë ishte i nevojshëm dhe theksuan përgjegjësinë e Rusisë përpara Këshillit të Sigurimit.

Ambasadori i Rusisë në OKB, Basil Nebenzia ia hodhi fajin Kievit dhe aleatëve të tij.

“Termocentrali bërthamor është një objekt civil. Prandaj, Rusia po e ruan këtë objekt, që të mos lejojë që të dëmtohet, sepse ne i dimë pasojat dhe kemi paralajmëruar për pasojat e mundshme, nëse goditjet në termocentral një ditë shkaktojnë rrjedhje të materialeve radioaktive”, shtoi rus. përfaqësuese.

Ambasadori ukrainas në OKB, Serhiy Kislitsa, u përgjigj se "rusët janë të njohur për planet e tyre të përpunuara për gënjeshtra, sabotazhe dhe fshehje, si kjo që po shohim sot".

Sipas tij, “sa më shpejt ta ndalojmë Rusinë, aq më shpejt Evropa dhe bota do të ndihen sërish të sigurt”.

Rusia ka akuzuar gjithashtu agjencitë e OKB-së për pengim të misionit të IAEA, por zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm Antonio Guterres e hodhi poshtë këtë.

Video e ditës