IAEA po kërkon akses në termocentralin bërthamor Zaporizhia në Ukrainë

Centrali bërthamor i Zaporizhia
Centrali bërthamor Zaporozhye / Foto: EPA-EFE / SERGEI SUPINSKY epa Koleksioni Historik i dixhitalizuar në 2012 si pjesë e projektit EURO-Photo

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së akses në termocentralin bërthamor në Zaporozhye të Ukrainës, ku po kryhen sulme ajrore, për të cilat Moska dhe Kievi akuzojnë njëri-tjetrin.

"Situata është serioze dhe IAEA duhet të autorizohet për të kryer misionin e saj në Zaporozhye sa më shpejt të jetë e mundur," theksoi Grossi, duke folur në internet gjatë një takimi urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së kushtuar centralit bërthamor të Ukrainës.

Grossi tha se "koha po ikën" dhe kujtoi se IAEA është përpjekur prej javësh të dërgojë një mision për të inspektuar objektin.

Vendi i termocentralit Zaporozhye, më i madhi në Evropë, ka qenë nën kontrollin rus që nga fillimi i marsit. Për të garantuar sigurinë e zonës dhe për të lejuar misionin e inspektimit, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres dhe SHBA kanë bërë thirrje për krijimin e një zone të çmilitarizuar rreth uzinës.

Video e ditës