Lukashenko beson se Serbia, BiH, Gjeorgjia dhe Moldavia do të "tërhiqen në NATO" sipas skenarit ukrainas

Lukashenko/ Foto EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / PISHINË E KREMLIN

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, beson se Serbia, Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia dhe Moldavia do të tërhiqen në NATO sipas skenarit të Ukrainës.

Hyrja e Finlandës në NATO, dhe së shpejti ajo e Suedisë, është një fazë e re e zgjerimit në lindje. Aleanca do të përfshijë Bosnje dhe Hercegovinën, Moldavinë, Gjeorgjinë dhe Serbinë. Dhe gjithçka do të ndodhë sipas skenarit ukrainas”, tha Lukashenko në takimin me udhëheqjen e organeve shtetërore të sistemit të sigurisë kombëtare.

Siç shtoi ai, parashikimet janë dekurajuese.

“Oekset dhe aktiviteti i Perëndimit kolektiv vetëm sa do të rriten. Uashingtoni dhe aleatët e tij do të vazhdojnë të zgjerojnë NATO-n. Situata është më se e favorshme për ta. Unë do ta them hapur: pothuajse të gjithë liderët evropianë janë kthyer në subjekte të Shteteve të Bashkuara - nëse shikojmë politikën e kujt, interesat e kujt dominojnë territorin e Bashkimit Evropian”, tha Lukashenko.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës