Lukashenko bëri thirrje për një armëpushim në Ukrainë, Rusia e hodhi poshtë propozimin

Lukashenko/ Foto EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / PISHINË E KREMLIN

Kremlini ka përjashtuar mundësinë e ndalimit të ofensivës kundër Ukrainës, pavarësisht thirrjeve nga aleati kryesor i tij, presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko.

“Për çështjen e Ukrainës, asgjë nuk ndryshon: operacioni special ushtarak vazhdon, sepse është mjeti i vetëm për të arritur qëllimet me të cilat përballet vendi ynë sot”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Ai saktësoi se presidenti Vladimir Putin do të bisedojë me Lukashenkon javën e ardhshme për armëpushimin e propozuar nga presidenti bjellorus.

“Rusia nuk mund të injorojë rrezikun hipotetik që i paraqet nga thirrjet për vendosjen e armëve bërthamore në Ukrainë”, shtoi Peskov, duke komentuar një peticion të postuar në faqen e internetit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Ky është një “trend shumë i rrezikshëm”, theksoi zëdhënësi.

Ai e cilëson diskutimin e idesë së dërgimit të trupave paqeruajtëse në Ukrainë si potencialisht shumë të rrezikshme. Më herët, kryeministri hungarez Viktor Orbán përmendi diskutime të ngjashme në BE.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës