Lukashenko kërcënoi Perëndimin në rast të një sulmi ndaj Bjellorusisë

Aleksandar Lukashenko / Foto: EPA-EFE / ALEXANDER ASTAFYEV / SPUTNIK / SHËRBIMI I SHTYPIT TË QEVERISË KREDI E DETYRUAR

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko dje ka kërcënuar hakmarrje ushtarake kundër kujtdo që sulmon vendin e tij, në një kohë kur tensionet për luftën në Ukrainën fqinje vazhdojnë të rriten.

Duke folur në prag të Ditës së Pavarësisë së Bjellorusisë, Lukashenko tha se ai urdhëroi forcat e tij të armatosura në rast të një sulmi ndaj Bjellorusisë të synonin "qendrat e vendimmarrjes" në kryeqytetet perëndimore, njoftoi agjencia bjelloruse Belta.

- Mos na lidh dhe nuk do të të lidhim, tha.

“Nëse guxoni të sulmoni, siç po planifikojnë, në jug të Gomel ose rafinerisë së naftës Mozyr, aeroportin, pistat e avionëve në Luninets ose Brest, përgjigja do të jetë e menjëhershme. Në një sekondë! Ne kemi për çfarë të përgjigjemi”, tha Lukashenko dhe theksoi se qendrat janë në dispozicion të raketave dhe se nuk do të shohin se kush është ulur në zyra apo pallate, por se përgjigja do të jetë e paqartë.

Ai gjithashtu deklaroi se detyra e tij si president është të mbrojë vendin, raportoi Belta.

Pavarësisht se Rusia filloi luftën në Ukrainë, Moska dhe aleati i saj i vendosur Minsk vazhdimisht përpiqen ta portretizojnë veten si viktima të politikave të supozuara armiqësore të Perëndimit dhe NATO-s.

Video e ditës