Lukashenko akuzoi Kievin për provokim të një përplasjeje

Alexander Lukashenko / Foto: EPA-EFE / NIKOLAI PETROV / BELTA PILEZA / KREDIA E detyrueshme e pishinës

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha sot se ushtria e vendit të tij rrëzoi raketat e lëshuara nga Ukraina drejt Bjellorusisë disa ditë më parë, për shkak të spekulimeve për përfshirje të shtuar të Minskut në konfliktin midis Kievit dhe Moskës, transmeton BelTa.

- Nuk po na provokojnë. Më duhet t'ju them se disa ditë më parë nga Ukraina u përpoqën të qëllonin objektiva ushtarakë në Bjellorusi. Falë Zotit, sistemi ynë kundërajror "Pantsir" ka kapur të gjitha raketat e lëshuara nga forcat ukrainase, tha Lukashenko.

Ai përsëriti se Bjellorusia nuk ka ndërmend të luftojë në Ukrainë.

Bjellorusia, që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, ka shërbyer si bazë e pasme për forcat ruse. Trupat ruse gjithashtu u larguan nga Bjellorusia në një përpjekje për të kapur kryeqytetin, Kiev, përpara se të dorëzoheshin në fund të marsit.

Regjimi i Lukashenkos, i cili është nën sanksione të forta perëndimore, është shumë i varur ushtarakisht dhe ekonomikisht nga Rusia. Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi javën e kaluar se Moska do t'i dorëzojë Bjellorusisë raketa Iskander-M të afta për të mbajtur koka bërthamore në muajt e ardhshëm.

Video e ditës