Lukashenko është në gjendje kritike në një spital në Moskë?

Putin gjatë vizitës së fundit të Presidentit të Bjellorusisë Alexander Lukashenko në Moskë / Foto: EPA-EFE / MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore dhe është shtruar me urgjencë në spital. Këtë e ka bërë të ditur në Twitter kundërshtari i tij Valery Tsepkalo, ish-kandidat për president të vendit dhe ish-ambasador në SHBA.

“Sipas informacioneve paraprake, subjekt i konfirmimit shtesë, Lukashenko u transferua urgjentisht në Spitalin Klinik Qendror në Moskë pas takimit të tij me Putinin pas dyerve të mbyllura”, shkroi Tsepkalo në llogarinë e tij në Twitter. Sipas tij, lideri bjellorus iu nënshtrua procedurave të pastrimit të gjakut.

“Për momentin ai qëndron atje nën kujdesin mjekësor”. Specialistët kryesorë janë mobilizuar për të përballuar gjendjen e tij kritike. Janë kryer procedurat e pastrimit të gjakut dhe gjendja e Lukashenkos konsiderohet e patransmetueshme”, shton ish-ambasadori në SHBA.

“Përpjekja e orkestruar për të shpëtuar diktatorin bjellorus kishte për qëllim të zhdukte spekulimet për përfshirjen e pretenduar të Kremlinit në helmimin e tij”, shkroi ai, cituar nga “24 Chasa”.

Informacioni vjen pasi Rusia dhe Bjellorusia nënshkruan një marrëveshje të enjten që zyrtarizon vendosjen e armëve taktike bërthamore nga Moska në territorin e aleatit të saj, megjithëse kontrolli i armëve mbetet në Kremlin.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi vendosjen e armëve me rreze më të shkurtër veprimi në Bjellorusi në fillim të këtij viti, një lëvizje që shihet gjerësisht si një paralajmërim për Perëndimin pasi ai rriti mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Nuk u njoftua se kur do të vendosen armët, por Putin tha se ndërtimi i objekteve të magazinimit për to në Bjellorusi do të përfundojë deri më 1 korrik.

Është gjithashtu e paqartë se sa armë bërthamore do të ruhen në Bjellorusi. Qeveria amerikane vlerëson se Rusia ka rreth 2.000 armë bërthamore taktike. Këto përfshijnë bomba që mund të transportohen me avionë, koka luftarake për raketa me rreze të shkurtër dhe predha artilerie.

Armët taktike bërthamore janë krijuar për të shkatërruar trupat dhe armët e armikut në fushën e betejës. Ato kanë një rreze veprimi relativisht të shkurtër dhe shumë më pak kapacitet se kokat bërthamore të montuara në raketa strategjike me rreze të gjatë veprimi, të afta për të shkatërruar qytete të tëra.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës