Lukashenko: Ushtritë bjelloruse dhe ruse janë praktikisht të bashkuara

Lukashenko monitoron manovrat në vendin e provës Osipovichsky - Foto nga EPA, Shërbimi i Shtypit i Presidentit të Bjellorusisë

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha se Minsk "mbështet plotësisht" luftën e Rusisë në Ukrainë.

Duke folur në ceremoninë e përvjetorit të çlirimit të Minskut në Luftën e Dytë Botërore, ai theksoi se mbështet sulmin e Putinit ndaj Ukrainës "që nga dita e parë".

- Sot ne jemi të kritikuar sepse jemi i vetmi vend në botë që mbështet Rusinë në luftën e saj kundër nazizmit. Ne mbështesim dhe do të vazhdojmë të mbështesim Rusinë, tha Lukashenko.

Sipas tij, ushtritë ruse dhe bjelloruse janë "praktikisht të bashkuara".

– Por ju e dini këtë. Ne do të qëndrojmë së bashku me Rusinë vëllazërore, theksoi Lukashenko

Video e ditës