Lukarevska: Në "frontin evropian" dera është e hapur për të gjithë, duke përfshirë edhe forcat progresive në VMRO-DPMNE

Foto: Facebook

“Amendamentet kushtetuese nuk duhet të jenë subjekt i zhvlerësimit politik apo shantazhit nga asnjë parti politike”, tha nënkryetari i LSDM-së. Sanja Lukarevska në vizitën e “Alsat”. Çdo parti politike ka prioritetet dhe sfidat e veta në funksionimin e saj politik dhe në aktivitetet e saj partiake, thotë ajo.

“Ne kemi një koncept për të çuar shtetin përpara, sepse pavarësisht ndryshimeve kushtetuese, kemi edhe procese reformuese në drejtësi, në administratën publike, decentralizim... Le të kalojmë fillimisht amendamentet kushtetuese, dhe më pas gjithçka mbetet në kuadër të çfarë do të thotë demokraci, transparencë dhe sundim të ligjit për ta zbatuar një nga një”, tha Lukarevska.

Ajo shtoi se jemi përballë një vendimi burrështetas, të cilin duhet ta shfrytëzojmë dhe iu referua “frontit europian”.

“Fronti europian do të vazhdojë të rritet, sepse nuk kemi zgjidhje tjetër. Alternativa mund të ketë qenë e pakënaqur me largimin nga Qeveria, por asnjëherë nuk devijuan nga rruga se nuk do të respektonin agjendën evropiane. BESA ishte nën petkun e agjendës evropiane kur ishim bashkë në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020. “Fronti evropian është i hapur për të gjithë, dyert janë të hapura për të gjithë, madje edhe për VMRO-DPMNE-në dhe forcat e saj progresive”, tha Lukarevska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës