Champions League: Manaskov dhe Veszprem në gjysmëfinale kundër Kielce

Dejan Manaskov me fanellën e klubit hungarez Veszprem / Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Dyshet gjysmëfinale u përcaktuan me short në Vjenë Turneu i katër finaleve në Champions League që do të mbahet më 18 dhe 19 qershor në Lanxess Arena në Këln të Gjermanisë.

Të shtunën më 18 qershor kampioni aktual Barcelona do të peshojnë forcat kundër KielDhe Veszprem i anëtarit të ekipit kombëtar maqedonas Dejan Manaskov për rivalin ka polakin Kielce.

Humbësit do të luajnë për vendin e tretë më 19 qershor, ndërsa fituesit do të luajnë për titullin po atë ditë.

Barça ka 14 fitore në duele të ndërsjella, tri më shumë se Kiel dhe dy ndeshje kanë përfunduar në barazim. Katalanasit që janë fituesit më të trofeut kanë 10 tituj, pesë ishin finalistë dhe Kiel ka katër tituj evropianë, hera e fundit që ai hipi në fron ishte në vitin 2020.

Veszprem deri më tani ka arritur të arrijë në finale katër herë, por asnjëherë nuk e ka shijuar trofeun. Kielce në finalen e saj të vetme në Champions League triumfoi në vitin 2016 kundër Veszprem.

Video e ditës