Champions League: Manaskov dhe Veszprem janë pjesëmarrësit e parë në turneun F4 në Këln

Veszprém është favoriti më i madh për të fituar titullin në Champions League/foto: EPA-EFE/Tamas Vasvari

Sot në ndeshjen e kthimit të çerekfinaleve në EHF Champions League përbërjen e Veszprem humbur në Danimarkë nga Aalborg me 37:35.

Por, falë fitores në ndeshjen e parë me shtatë gola diferencë (36:29), hungarezët u kualifikuan në turneun Final Four që do të mbahet në Këln më 18 dhe 19 qershor 2022.

Gjatë ndeshjes, mysafirët ishin kryesisht në epërsi dhe në 15 minutat e fundit të takimit danezët e kthyen rezultatin në favor të tyre, pozitivin e tyre më të madh disa herë duke arritur në “plus tre”.

Seria juaj e fitoreve u dominua nga Bjornsen me nëntë gola, si dhe Jul-Lassen, shtatë ishin vepër e Christensen.

Në anën e kundërt, Lauge Schmid dhe Mae shënuan nga gjashtë gola, dhe Marguch shënoi pesë. Reprezentuesi maqedonas Dejan Manaskov nuk hyri në listën e gjuajtësve.