Një mozë vrau një burrë në Alaskë, i cili u përpoq të bënte një foto të të vegjëlve të saj

Moose / Foto EPA-EFE/RONALD WITTEK

Një mor sulmoi dhe vrau një burrë 70-vjeçar nga Alaska, i cili po përpiqej të fotografonte dy këlyshët e porsalindur të kafshës.

“Dy burra po përpiqeshin të fotografonin mollën e porsalindur kur u sulmuan nga nëna e tyre. Ata u përpoqën të vrapojnë, por moja vrau Dale Chorman të Homerit. Burri tjetër nuk u lëndua”, tha Austin McDaniel, një zëdhënës i Departamentit të Sigurisë Publike në Alaskë.

Mjekët konstatuan vdekjen e Chorman në vendngjarje. Në Alaskë, ku jetojnë rreth 737.000 njerëz, jetojnë rreth 200.000 moos. Këto kafshë zakonisht nuk janë agresive, por mund të sulmojnë në rast provokimi ose mbrojtjeje të këlyshëve, raporton NBC News.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës