Një produkt i L'Oreal dyshohet se shkakton kancer dhe probleme të tjera, 60 njerëz po e padisin kompaninë në Shtetet e Bashkuara

Produktet Loreal / Foto: EPA/MONIKA SKOLIMOWSKA

Gati 60 padi që pretendojnë se produktet për zbutjen e flokëve të shitura nga filiali amerikan i L'Oreal dhe kompani të tjera shkaktojnë kancer dhe probleme të tjera shëndetësore do të konsolidohen në gjykatën federale në Çikago.

Të paktën 57 padi janë ngritur në gjykatat federale në të gjithë SHBA-në për produkte që përdorin kimikate të përhershme për rregullimin e flokëve, tregojnë dosjet gjyqësore.

Paditë pretendojnë se kompanitë e dinin që produktet e tyre përmbanin kimikate të rrezikshme, por gjithsesi i shitën ato.

Në këto raste janë përmendur filiali amerikan i L'Oreal dhe degët e kompanive indiane Godrej SON Holdings Inc dhe Dabur International Ltd.

Në një deklaratë të publikuar online pas depozitimit të padive të para, L'Oréal deklaroi se ka besim në sigurinë e produkteve të tyre dhe beson se paditë nuk kanë bazë ligjore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës