Londra ka akuzuar Pekinin për ofrimin e "ndihmës vdekjeprurëse" për Moskën

Grant Shapps / Foto EPA-EFE/NEIL HALL

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Grant Shapps të mërkurën akuzoi Kinën se po ofron ose po përgatitet t'i ofrojë Rusisë ndihmë vdekjeprurëse për përdorim në luftën e saj kundër Ukrainës, raporton Reuters.

Vendet perëndimore i kanë ofruar Ukrainës miliarda dollarë në armë dhe ndihmë që kur Rusia filloi pushtimin e saj të plotë në vitin 2022. Britania ka akuzuar për herë të parë Kinën se po punon për të furnizuar Rusinë me armë për përdorim në Ukrainë.

Shapps tha në një konferencë në Londër se inteligjenca e mbrojtjes amerikane dhe britanike kishte prova se "tani, ose ndihma vdekjeprurëse po rrjedh nga Kina në Rusi dhe në Ukrainë, mendoj se është një zhvillim i rëndësishëm".

Shapps nuk dha asnjë provë për të mbështetur pretendimin e tij. Por ai tha se ka pasur një rritje prej 64 për qind në tregtinë midis vendeve që kur Ukraina filloi dhe "ata po mbulojnë shpinën".

“Ne duhet të shqetësohemi për këtë, sepse në ditët e mëparshme të kësaj lufte, Kina do të donte të paraqitej si një ndikim moderator mbi presidentin rus Vladimir Putin”, shtoi ai.

Ambasada kineze në Londër nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi komentet e Shapps. Kina po mbështet përpjekjet ushtarake të Rusisë në Ukrainë duke i ofruar Moskës teknologji me dron dhe raketa, imazhe satelitore dhe vegla makinerie, thanë zyrtarë të lartë amerikanë muajin e kaluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës