Loga nuk kërkon më ndryshime të tjera në Kushtetutë: bullgarët janë prioritet

Foto: Alsat / Ministria e Drejtësisë

Ministri i Drejtësisë, Krenar Loga, në një prononcim për televizionin “21”, thotë se idetë për më shumë ndryshime të Kushtetutës në një paketë me përfshirjen e bullgarëve në aktin më të lartë ligjor kanë ardhur nga takimet me disa profesorë dhe ekspertë, që nëse do të hapej Kushtetuta. , diçka që nuk ndodh shpesh, do të ishte plotësimi dhe rregullimi i duhur i të gjitha boshllëqeve që janë hapur prej vitesh në Kushtetutë.

Loga thotë se nuk ka keqkuptime në Qeveri, që nga dje kryeministri Dimitar Kovaçevski, zëvendëskryeministri Bojan Maricic dhe ministrit të Jashtëm Bujar Osmani deklaroi se tani nuk është koha për ndërhyrje të mëtejshme në Kushtetutë.

Tani ministri thotë se prioritet është përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë.

“Prioritet mbi prioritetet është preambula, të futen të gjitha komunitetet më të vogla dhe nëse hapet Kushtetuta, si propozimi im, ideja ka qenë që të gjitha këto boshllëqe në Kushtetutë të zgjidhen në mënyrën e duhur. Na duhet konsensus për të gjitha këto çështje, qëndroj në qëndrimin tim dhe u bëj thirrje deputetëve të VMRO-DPMNE-së për të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me Kushtetutën dhe çështjet tjera, dera jonë është e hapur”, thotë Krenar Loga.

Ministria e Drejtësisë deri të hënën do të formojë një grup pune të përbërë nga ekspertë të cilët duhet të nisin hartimin e përmbajtjes së amendamenteve apo të vetë amendamenteve. Vendi ka afat deri në nëntor për të zbatuar ndryshimet kushtetuese. Kryeministri Kovaçevski është i bindur se nuk do të ketë vonesa, sepse, sipas tij, vendi ka kapacitet evropian për ndryshimet e nevojshme.

Të gjithë kryesorët në qeveri janë kundër ideve të Logës: Nuk është koha për të ndryshuar "20 për qind" në Kushtetutë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës