Loga ka nënshkruar kërkesën për ekstradim të Ljupço Palevskit

Foto: Ministria e Drejtësisë

Ministri i Drejtësisë Krenar Loga sot e ka nënshkruar kërkesën për ekstradim të Ljupço Palevskit dhe pasi të përkthehet në turqisht, menjëherë do t'u dërgohet autoriteteve turke, njoftoi Ministria e Drejtësisë.

Presim bashkëpunim me organet gjyqësore të Republikës së Turqisë dhe veprime nga ana e tyre në një kohë sa më të shkurtër, pas së cilës Ljupço Palevski do të sillet para organeve të drejtësisë në vendin tonë - tha Loga.

Prokuroria përgatiti kërkesën për ekstradim të Ljupço Palevskit

Dje në Turqi është arrestuar Ljupço Palevski - Palço, i dyshuari kryesor për vrasjen e Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezovskit, ndërsa për katër të dyshuarit e tjerë gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore Penale të Shkupit caktoi paraburgim prej 30 ditësh. me kërkesë të Prokurorisë Publike e cila hapi procedurën hetimore për dy vrasje në mënyrë brutale pas kallëzimit penal në MPB. Ky është informacioni i fundit që dje u njoftua nga autoritetet lidhur me vrasjen e të miturve Vanja dhe Pançe nga Velesi, të cilët u shpallën të zhdukur më 27 dhe 24 nëntor, ndërsa më 3 dhjetor u gjetën të vdekur në afërsi të Velesit dhe Shkupit.

Siç njoftoi dje Prokuroria Themelore Publike në Shkup, procedura hetuese po zhvillohet kundër pesë personave, katër prej të cilëve në cilësinë e bashkëkryerësve kanë kryer dy vepra penale “rrëmbim” dhe dy vrasje në mënyrë brutale, nga të cilat njëra të një të mituri dhe një për interes vetjak, ndërsa i dyshuari i pestë i ka ndihmuar në kryerjen e veprës penale të rrëmbimit të të miturit.

Ministria e Drejtësisë paraprakisht njoftoi se autoritetet kompetente turke kanë kërkuar që Ljupço Palevski, i dyshuari kryesor për vrasjen e Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezovskit, të mbahet në paraburgim për shkak të ekstradimit deri në përfundim të procedurës. Nga atje thonë se presin që Turqia të veprojë menjëherë sipas kërkesës së tyre.

Një operativ i policisë maqedonase ka zbuluar Palco në Turqi

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës