VIDEO: Ljupço Palevski - Palco, i dyshuar për ekzekutimin e Vanyas, në një përpjekje të dështuar për të zhvatur para nga nëna e saj që sapo kishte shitur një apartament

Foto: Shtypi i Lirë

Ljupço Palevski - Palco është i dyshuari kryesor për krimin më të rëndë në historinë e re ku u vra 14-vjeçarja Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74-vjeçari Pançe Zhezhovski nga Velesi. Trupat e tyre të pajetë u gjetën në varre, të cilat u vunë në dukje nga dy dëshmitarë të cilët kishin ndjekur ekzekutimet dhe e theksuan Palevskin si ekzekutorin e tyre, pra si njeriun që qëlloi me armë. Ende nuk është gjetur një armë, por të përfshirët kanë vënë në dukje varret ku janë varrosur viktimat. Vanya nuk ishte në asnjë nga 70 fotot e ofruara nga kamera, sepse ajo u kap në hyrje të ndërtesës ku jetonte, e lidhën me duar dhe këmbë, e futën në një thes gjumi dhe e futën në një bagazh. Më pas ajo u vra në atarin e fshatit Orman. Prokurori publik Gavril Bubevski tha se motivi më i mundshëm për vrasjen e Vanjës është se nëna e saj e ka shitur banesën e saj dhe në këtë mënyrë ka marrë një shumë më të madhe parash, të cilat grupi ka dashur t'ia zhvatë dhe se informacioni për lëvizjet e Vanjës u është dhënë të dyshuarve. babai i saj, për të cilin do të kërkohet kujdestaria. Palco nuk është në Maqedoni. Ai shkoi në Beograd, pastaj në Bullgari së bashku me avokatin e tij. Ai është në kërkim ndërkombëtar. Sipas të dhënave të deritanishme, grupi prej pesë të dyshuarve e ka kryer vrasjen menjëherë pas rrëmbimit, pra rreth orës 10 të mëngjesit të së hënës, pasi diçka “ka dalë jashtë kontrollit”. Sipas deklaratave të të dyshuarve, ata kishin frikë se hetimi po përparonte, policia po hetonte në nivelin më të lartë, kështu që vendosën të vrisnin Vanya dhe t'i kërkonin paratë më vonë.

Sipas Prokurorisë, i vrarëi Pançe Zhezhovski nga Velesi, njërit prej të dyshuarve i kishte borxh 500 euro, kështu që pasi u vra, automjeti i tij ishte vjedhur dhe të pestëve u përdor për rrëmbimin e Vanjas. Më pas i kanë vënë flakën automjetit dhe ka prova materiale se në cilën pikë karburanti e kanë blerë karburantin për këtë qëllim.

-Për fat të keq, rezoluta nuk solli në rezultatin që të gjithë donim, t'i gjenim të gjallë, por dy personat u gjetën të varrosur në rrethinën e Shkupit dhe Velesit. Masat e gjera të marra nga policia çuan në zbulimin e autorëve të këtij krimi të rëndë dhe të paprecedentë. Motivi është interesi vetjak. Njëri nga personat në marrëveshje dhe me dijeninë e një familjari ka organizuar kryerjen e veprës penale me qëllim që nëna të zhvatin para dhe të përfitojnë të gjithë, tha ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Pançe Zhezhovski, i vrarë, nuk ka pasur lidhje me Vanja Gjorçevskën, por ka pasur marrëdhënie të pazgjidhura me njërin nga të dyshuarit, sipas informacioneve të deritanishme nga hetimet.

- Automjeti i tij u mor dhe u përdor për kryerjen e krimit dhe më pas u gjet në zjarrfikës. Me atë automjet, e mitura është marrë nga hyrja e pallatit ku banonte, pasi sipas deklaratave të të dyshuarve, babai ka ndarë informacione me organizatorin për ditën dhe orën e daljes. Organizatori dhe ekzekutori kryesor e kanë vrarë me armë të miturën, sipas dëshmive të deritanishme. Do të bëjmë gjithçka që ky përbindësh ta nxjerrim para drejtësisë sapo të shkelë në tokën maqedonase, shtoi ministri Spasovski.

Spasovski apeloi tek qytetarët që të jenë të qetë në aspektin e sigurisë.

- Ky është një rast i izoluar, i banditëve, monstrave dhe kriminelëve që donin të zhvatnin përfitime financiare dhe e njihnin familjen, shtoi ai.

Prokurori Gavril Bubevski tha se të gjithë të involvuarit janë identifikuar dhe tre prej tyre kanë pranuar të gjithë përfshirjen e tyre, kush çfarë veprimesh ka ndërmarrë dhe kush ka qenë në krye të këtij operacioni të përgjakshëm dhe të tmerrshëm.

- Kanë kryer dy vepra penale të rrëmbimit, që kanë të bëjnë me uzurpim, pra rrëmbim për qëllime përfitimi. Ata kanë dy krime të vrasjes me kualifikimin më të rëndë, për të cilat shqiptohet dënimi më i rëndë i mundshëm. Kemi dëshmi se situata ka dalë nga kontrolli i personave që e pranojnë në polici dhe në prokurori. Indikacionet e tyre janë se meqenëse është krijuar një lloj paniku në mesin e tyre, sepse publiku tashmë ishte plotësisht i angazhuar për gjetjen e fëmijës, ata vendosën që paratë t'i kërkojnë më vonë dhe njëri prej tyre vendosi ta likuidojë fëmijën, tha Bubevski.

Autoritetet hetuese kanë refuzuar se dikush e ka njoftuar Ljupço Palevskin se ai është në kërkim dhe për këtë ka arritur të arratiset nga Maqedonia.

- Nuk mund të jetë bakshish sepse dalja nga territori i Maqedonisë është para se t'i vërtetojmë faktet dhe para se të ndalojmë personat. Më pas u bënë kontrolle dhe u siguruan provat. Pra, askush atëherë nuk kishte informacion se i dyshuari është larguar nga vendi më 30, tha Oliver Spasovski.

Ndaj Ljupço Palevski Palco ka pasur disa procedime kundërvajtëse dhe kallëzim penal ka pasur edhe në Prilep.

- Dy nga të dyshuarit që janë në paraburgim, deklarojnë se pozitat e vajzës kur ajo del nga shtëpia i kanë kuptuar nga i dyshuari që nuk është në vend (Palevski), dhe ai i njeh nga babai i vajzës, tha Spasovski. .

Gjatë natës është bërë bastisje edhe në partinë politike nën udhëheqjen e Palevskit, ku janë kërkuar provat. Të gjithë ata që u përfshinë në rrëmbim dhe vrasje ishin nga partia e tij. Kur të gjithë jepnin një deklaratë para organeve të hetimit, kishin një kronologji të qartë dhe thoshin me vendosmëri se kush çfarë mori dhe kush çfarë veprimesh të paligjshme.

Prokurori Bubevski theksoi se nuk bëhet fjalë vetëm për deklaratat e të dyshuarve, por ato janë të mbështetura edhe me prova materiale.

- Nuk ka shpëtim, tha Bubevski.

Fillimisht nuk kishte lidhje mes vrasjeve të 14-vjeçares Vanja Gjorçevska dhe 74-vjeçarit Pançe Zhezovski nga Velesi. Por në kamerat e “Qytetit të sigurt” u vu re se dy automjete të markës “Renault Kango” dhe “Citroen” lëviznin së bashku. Citroen është vetura e të vrarës Zhezovski, e cila më vonë u përdor për të kapur Vanjën në të, kështu që iu vu zjarri. Ajo është arsyeja e lidhjes së dy vrasjeve.

- Sipas rrëfimit, u konstatua se dy persona që ndodheshin në Citroën, kanë marrë informacione të mëparshme mbrëmjen para se të kryenin rrëmbimin, se fëmija do të ishte vetëm dhe në çfarë ore do të dilte nga shtëpia. Në hyrje të pallatit e marrin, fëmija vendoset me duar dhe këmbë të lidhura në një thes gjumi dhe futet në bagazhin e makinës. Përballë Citroën-it është Renault Cango, e cila ecën përpara tyre gjatë gjithë kohës. Vajza është dërguar në një lokacion jashtë Shkupit dhe sipas dëshmitarëve aty ka ndodhur vrasja dhe më pas vetura është djegur, tha Spasovski.

Arsyeja fillestare e rrëmbimit është marrja apo zhvatja e parave nga nëna, por procedura e zhvatjes nuk ka nisur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës