Dashuria e Constance dhe Oscar Wilde: Poeti i paepur e la atë për të qenë me një burrë

Foto: Profimedia

Në fund të shekullit të 19-të, Londra ishte një qytet në të cilin përparimi shoqëror, arti, liria njerëzore dhe emancipimi i gruas shiheshin me miratim të madh. Një numër i madh njerëzish krijues u mblodhën rreth grupit social "Esthetics", i cili mbrojti heqjen e modës kufizuese viktoriane, mes tyre Konstancë Llojd – një grua e re me një shpirt të lirë dhe argëtues. Në qarqet e Estetikës, në një festë në galerinë Grosvenor, Konstanca takoi një yll letrar në rritje, kritik, poet dhe playboy - Oscar Wilde, i cili ka lindur në këtë ditë.

Falë të ardhurave bujare që merrte nga pasuria e gjyshit të saj, Konstanca mund të përballonte luksin e martesës për dashuri dhe pasion, pa u shqetësuar për sigurinë financiare. Në vjeshtën e vitit 1880, njëzet e një vjeçarja Constance i dërgoi një letër vëllait të saj në të cilën i thoshte se "po kërkonte diçka të veçantë në jetë, sepse nuk dëshiron që ëndrra e saj e përjetshme të bëhet e pashëndetshme".

Në atë moment ajo as që mund ta merrte me mend se sa kushtonte specialiteti që kërkonte.

Constance Lloyd / Foto: Pictorial Press Ltd / Alamy / Alamy / Profimedia

Një aluzion i konfliktit midis parimeve etike të saj dhe Wilde gjendet në korrespondencën e hershme të çiftit të ri, ku Constance kritikon pikëpamjet e tij për artin me fjalët: "Kam frikë se nuk jam dakord me mendimin tuaj për artin, i cili nuk mund të jetë i përsosur pa morali i përsosur, ndërsa ju pohoni se këto janë gjëra të ndryshme dhe të ndashme”.

Kohët në të cilat ata jetuan sollën shumë ndryshime dhe përparime në të drejtat e njeriut, veçanërisht pas miratimit të Aktit të Pronës së Grave të Martuara, i miratuar në 1882, i cili u dha grave britanike të drejtën të dispononin dhe të tregtonin pronat e tyre, të merrnin hua në emër të tyre dhe të inicojë çështje gjyqësore. Megjithatë, banorët konservatorë të ishullit nuk ishin të përgatitur për skandalin që Oscar Wilde do t'u krijonte së shpejti. Pasi u martua me Wilde në 1884, Constance gëzonte vërtet dashurinë dhe vëmendjen që mori nga poeti simpatik, i cili kishte një mënyrë me fjalët. Letrat e saj e dëshmojnë këtë.

“Si t’u përgjigjem letrave tuaja, janë shumë të bukura për fjalët që di. Unë vetëm mund të ëndërroj për ty gjithë ditën… Nëse do të kishe një kristal magjik, nuk do të mund të shihje asgjë, më beso, por imazhin tënd të dashur në të përgjithmonë. Nuk ka gjë tjetër veç dashurisë për ty në sytë e mi”.

Oscar Wilde / Foto: Fototeca Gilardi / akg-images / Profimedia

Menjëherë pas dasmës, çifti brenda dy vitesh pati dy djem, Cyril dhe Vivian, por imazhi i lumtur që u shfaq në publik, gjithnjë e më shumë u bë një imazh i trishtimit dhe pakënaqësisë personale nga të dyja palët. Në një letër drejtuar një shoku, Wilde foli për ndjenjat e tij, ku duket qartë se ai nuk e sheh kënaqësinë e nevojave të tij emocionale në martesën e tij me Konstancën.

“Ka kujtime romantike dhe një dëshirë për romancë – por kjo është e gjitha. Momentet tona të ekstazës janë thjesht një hije e asaj që kemi ndjerë dikur, ose do të ndiejmë një ditë... Ndonjëherë më duket se jeta e një artisti është një vetëvrasje e gjatë dhe e vetmuar, dhe më vjen keq për këtë”.

Edhe pse të largët emocionalisht, Oscar dhe Constance arritën për një kohë të ruanin iluzionin e një çifti harmonik në shoqërinë e lartë të Londrës. Ajo u bë aktive shoqërore si avokatja më e zëshme e reformës së modës dhe u bë pronare e revistës së modës Oscar. Admiruesit më pak të prirur të punës së saj filluan të komentojnë në qarqet e Londrës se zonja Wilde nuk humbi kurrë një mundësi për t'u përfshirë në atë që ajo e konsideronte mjaft moderne, qoftë feminilitet i vërtetë apo spiritualizëm. Megjithatë, Oscar i ishte thellësisht mirënjohës asaj që nuk ndërhyri shumë në jetën e tij dhe i la hapësirë ​​për të vazhduar bredhjet e tij emocionale me gratë e tjera dhe më vonë me burrat.

Constanta me djalin e saj Cyril / Foto: Fototeca Gilardi / akg-images / Profimedia

Në librin e tij të dytë me përralla, ai i shkroi një kushtim Konstancës:

“Katedralen ju dedikoj. Kapela të vogla pranë saj janë për shenjtorët e tjerë… Qirinjtë që digjen anash nuk janë as më të mëdhenj dhe as më të shndritshëm se llamba e madhe e artë në altar, e cila ka një zemër të mahnitshme dhe një flakë të përjetshme.”

Shkrimet e tij dramatike, që mbushën teatrot e Londrës, dhe natyra e tij argëtuese e bënë Oscar Wilde një shkrimtar të preferuar viktorian, shpërthimet e vogla të të cilit u panë me sy të mirë. Ai përshëndeti doganierët me “nuk kam asgjë për të raportuar, përveç gjeniut tim”, i quajti bashkëqytetarët “idiotë të bukur dhe të çmendur brilantë”, pas shfaqjeve u përkul para publikut me një cigare në gojë dhe ekzagjeroi të gjitha veset e tij. .

Oscar Wilde / Foto: Fototeca Gilardi / akg-images / Profimedia

Megjithatë, deklarata e tij: “Dua të shijoj të gjitha frutat e kopshtit botëror!” Londra nuk mund ta “gëlltiste”. Babai i dy djemve dhe një artist i shquar shkaktoi një skandal publik duke hyrë në një marrëdhënie intime me të riun Lord Alfred Douglas, një admirues i flaktë i romanit të tij The Picture of Dorian Grey.

Kjo marrëdhënie hapi një kapitull të ri në jetën e Oscar Wilde, i mbushur me perversion dhe shoqërim me të njohurit e vjetër të Lord Douglas - prostituta të rinj meshkuj. Familja me ndikim Douglas u përpoq në çdo mënyrë ta parandalonte këtë marrëdhënie, për të cilën e akuzuan shkrimtarin e famshëm. Në 1895, për shkak të "sjelljes së tij monstruoze", Wilde u dënua me dy vjet punë të detyruar, dhe nga publiku londinez - me skualifikim të përjetshëm. Parashikimet e tij nga rinia e tij, kur deklaroi: "Jam absolutisht i sigurt se do të jem i famshëm, ose të paktën famëkeq" janë realizuar fjalë për fjalë.

Constance u largua nga vendi kur Oskar përfundoi në burg dhe u zhvendos përkohësisht në Zvicër, duke ndryshuar mbiemrat e saj dhe të djemve të saj në Hollandë. Ajo e vizitoi vetëm një herë në burg, për t'i treguar lajmin e vdekjes së nënës së tij dhe për ta bërë të heqë dorë nga të gjitha të drejtat prindërore mbi fëmijët. Ajo vdiq në 1898, pas një operacioni në shpinë, dhe u varros në Varrin Monumental në Genova, Itali.

Disa njerëz përhapin gëzim kudo që të shkojnë, ndërsa të tjerët përhapen vetëm kur largohen: mençuria e jetës së Oscar Wilde!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës