Një histori dashurie me një fund tragjik: Romeo dhe Zhuljeta e Sarajevës u vranë në këtë ditë

Bosko dhe Admira - Romeo dhe Zhuljeta e Sarajevës / Foto: EPA-EFE

Në këtë ditë, një dashuri e madhe përfundoi tragjikisht më 18 maj 1993 dhe u bë një metaforë e trishtuar për luftën në Bosnje dhe Hercegovinë.

Fakti që Bosko ishte serb dhe Admira myslimane nga Bosnja nuk ishte pengesë për ta dhe për prindërit e tyre. Ata janë në një lidhje të lumtur e të dashur prej 9 vitesh. “Kur filloi lufta në vitin 1992, prindërit e Boskos u larguan nga Sarajeva, por ai nuk shkoi me ta sepse nuk donte të largohej nga Admira, duke besuar se lufta do të përfundonte shpejt.” Fatkeqësisht, ata nuk e panë kurrë fundin.”

Çifti vendosi të largohej nga Sarajeva së bashku, i inkurajuar nga një mik i ushtrisë boshnjake, i cili premtoi një kalim të sigurt për të dy, pavarësisht tensioneve dhe ndarjes së rrezikshme të qytetit.

Pavarësisht se iu lutën familjeve të tyre të qëndronin në Sarajevë, Admira dhe Bosko u zhvendosën nga vija e frontit boshnjak në urën nga Sarajeva - territori i mbajtur nga ushtria serbe. Plani ishte të shkonim në Beograd nëpërmjet Grbavicës, për të filluar një jetë të re.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga СП. (@slobodenpecat)

Kur kaluan urën e Vërbanjës në lumin Miljacka, rreth orës 17:15, Bosko u qëllua nga një snajper. Sulmi i radhës plagosi Admirën, e cila ulërinte nga dhimbja, por ndonëse e plagosur për vdekje, ajo u zvarrit me të gjitha forcat tek i dashuri i saj i vdekur, duke u mbështjellë në krahët e tij. Ajo mendohet se ka mbetur gjallë edhe XNUMX minuta pas të shtënave. Ajo vdiq pranë të dashurit të saj Bosko.

Kush është përgjegjës për vdekjen e tyre?

29 vjet më vonë, ende nuk dihet. Admira dhe Bosko, të vdekur dhe të përqafuar, qëndruan tetë ditë në urë. Në vitin 1996, pas përfundimit të luftës, trupat e Admirës dhe Boskos u sollën në Sarajevë, ku u varrosën pranë njëri-tjetrit në Varrezat e Leos.

Në vitin 1994, për fundin tragjik të dashurisë mes Admirës dhe Boskos, u realizua dokumentari "Romeo dhe Zhuljeta në Sarajevë".

Video e ditës