Rojet kufitare lituaneze do të pajisen me armë të rënda

Lituania dëshiron të sigurojë rojet e saj kufitare me armë të rënda. Kështu deklaroi ministrja e Punëve të Brendshme të Lituanisë, Agne Bilotaite.

Ajo theksoi se ky vendim është marrë në përgjigje të mësimeve të nxjerra nga lufta ruse kundër Ukrainës.

“Ministria e Mbrojtjes do të kontribuojë në pajisjen e rojeve kufitare me armë të rënda. Nuk do të doja të elaboroja sepse ende është duke u specifikuar”, shtoi Bilotaite.

Në të njëjtën kohë, Rustamas Liubajevas, komandant i shërbimit të kufirit shtetëror, tha se armët që do të transferohen do të përfshijnë armë të lëvizshme dhe të palëvizshme. Arma do të jetë e destinuar për shkatërrimin e fuqisë punëtore dhe pajisjeve të lehta ushtarake.

“Armët që ne planifikojmë të marrim në fazën e parë nuk do të kërkojnë trajnim të veçantë”, tha kreu i SBGS.

Në prill të këtij viti, Ministria e Mbrojtjes së Lituanisë zbatoi një përforcim gjithëpërfshirës të një numri seksionesh kufitare së bashku me Ministrinë e Punëve të Brendshme.

Vendimi është marrë pas bisedës mes ministres së Mbrojtjes Laurinas Kasciunas dhe ministres së Brendshme Agne Bilotaite.

Së pari, ata diskutuan qasje gjithëpërfshirëse për forcimin e kufirit dhe ndërtimin e fortifikimeve të përshtatshme atje.

Gjithashtu, u shqyrtua propozimi për forcimin e armatimit të rojeve kufitare, përkatësisht kalimin e mitralozëve nga stoqet e forcave të armatosura.

Përveç kësaj, u diskutua edhe çështja e krijimit të një numri shtesë poligonesh qitëse për t'u mundësuar rojeve kufitare të kryejnë trajnime më intensive.

Duhet theksuar se forcimi i kufirit duhet të sigurojë mbrojtje kundër diversantëve dhe të mbrojë infrastrukturën kritike.

Pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia, Lituania po forcon forcat e saj të armatosura si pjesë e mbrojtjes së saj kundër një pushtimi të mundshëm rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës