"Literatura.mk" dhe radio "Jazz FM" sjellin një koncept të ri, autentik dhe origjinal muzikor në skenën urbane.

Foto: Literatura mk

"Literature.mk", në partneritet me radion Jazz FM njoftoi fillimin e një sërë ngjarjesh muzikore në të re "Letërsia e kafenesë""Diamond Mall". Nën moton "Ne lexojmë xhaz" fillon koncepti i ri i "Literatura.mk", misioni i të cilit është organizimi i eventeve muzikore sa më cilësore me artistë të mirë muzikor, si dhe zbulime të reja, nga skena vendore dhe rajonale përmes të cilave të gjithë të pranishmit do të mund të eksplorojnë evolucionin. dhe një mori mënyrash në të cilat xhazi dhe librat ndikojnë në kulturë.

Dashamirët e leximit dhe tingullit cilësor do të kenë mundësinë të shijojnë këtë koncept pa dyshim të guximshëm që mund të përshkruhet përmes tre fjalëve të thjeshta, por shumë të forta dhe kuptimplota: “Letërsia, Muzika, Kultura”.

Foto: Literatura mk

Nga data 23.02 (e premte) dhe çdo të premte të ardhshme, muzika cilësore në "Cafe Literatura" në "Diamond Mall" bëhet e disponueshme për të gjithë. Seancat e së premtes nisin me eventin Let's Read Jazz dhe të pazëvendësueshëm Jian Emin, e cila dallohet për shprehjen muzikore autentike dhe origjinale dhe performancat gjithmonë argëtuese dhe energjike. Vizitorët do të mund të shijojnë interpretimet e tij të njohura muzikore në repertorin e rregullt të eventeve muzikore në Cafe Literatura, çdo të premte të dytë. Gian Emin është dirigjent i Orkestrës Kombëtare të Jazz-it të sapothemeluar, si dhe kompozitor, aranzhues dhe orkestrues i disa projekteve të rëndësishme të Orkestrës Kombëtare të Jazz-it, Filarmonisë së Maqedonisë, projektit të tij origjinal "Orkestra Magjike" dhe shumë të tjera.

Këto ngjarje muzikore do të kremtojnë marrëdhënien dinamike mes letërsisë dhe muzikës. Koncepti i ri do të kremtojë marrëdhënien simbiotike midis letërsisë dhe muzikës, si dy nga format më të mëdha të artit që transformojnë kulturën globale.

Foto: Literatura mk

“Në përpjekje për të pasuruar programin e qytetit dhe për të edukuar audiencën, ne kemi krijuar një repertor muzikor cilësor që do të shkundë jetën e përditshme të Shkupit. Jemi të emocionuar që kemi emra fantastikë muzikorë si Gian Emin që performojnë në lansimin e misionit të ri të 'Literatura.mk' dhe 'Jazz FM', duke ngritur vlerën artistike të sesioneve muzikore. “Ne do të përkushtohemi jashtëzakonisht për të sjellë të gjithë gjenitë krijuese vendase, dhurata e të cilëve do të jetojë në të gjithë ne”, theksoi “Literatura.mk”.

"Jazz FM", radioja më e vjetër dhe e vetme në vendin tonë për promovimin e muzikës xhaz dhe zhanreve të ngjashme, i është përkushtuar përhapjes së tingullit të mirë dhe një qasjeje novatore ndaj muzikës. Kjo radio e Shkupit do të bëhet e disponueshme për një audiencë më të gjerë, në nivel të gjithë vendit, si dhe ndërkombëtarisht, përmes prezantimit të transmetimit online në pesë kanale të veçanta. Çdo kanal do të përpunohet me kujdes dhe tematikë për të përmbushur nevojat dëgjimore të dashamirëve të xhazit, bluesit, funk-ut dhe shpirtit. “Jazz FM” i është përkushtuar edhe edukimit të audiencës së re dhe prezantimit të muzikës së re. Përmes shfaqjeve dhe eventeve kushtuar brezit të ri do të prezantohet skena e re e xhazit dhe do të promovohet mendimi i lirë urban që është themeli i muzikës xhaz.

Cafe Literatura është e pajisur me standardet më të larta për të shijuar një përzierje relaksuese të titujve cilësorë dhe muzikës cilësore përmes tingullit autentik, të papërpunuar dhe të pafiltruar të fjalëve dhe instrumenteve. Café Literatura ju fton të qetësoheni, të relaksoheni, të shkëputeni nga bota e jashtme dhe të dëshmoni një moment të thellë muzikor emocional përmes një lidhjeje të ngushtë, intime mes muzikantëve, instrumenteve dhe dëgjuesve.

Mbyllja e mbrëmjes së sotme “Reading Jazz”.

Foto: Literatura mk
Foto: Literatura mk

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës