Linda Evangelista foli për abuzimin seksual: Ajo e dinte se nuk lejohej të më prekte fytyrën

Foto: Photo Image Press / Zuma Press / Profimedia

Ish-supermodelja kanadeze Linda Evangelista (58) dërgoi një mesazh të fortë mbështetjeje për viktimat që raportojnë dhunë dhe abuzim seksual. Ajo gjithashtu tregoi se ajo vetë ishte viktimë e abuzimit gjatë martesës së saj pesëvjeçare me ish-bashkëshortin Geraldo Marie, shkruan Daily Mail.

Çifti ishte i martuar nga viti 1987 deri në 1993. Ajo ishte vetëm 22 vjeç kur u martua dhe gjatë asaj kohe Marie ishte në krye të “Elite Model Management”.

“E kuptova se mund të isha në një marrëdhënie të gabuar. Më e lehtë për t'u thënë sesa për të bërë - duke lënë një marrëdhënie toksike. Nuk është thjesht të thuash "Unë dua një divorc, shihemi përreth"… nuk funksionon kështu. Por ai e dinte se lejohej të më prekte fytyrën, gjë që i solli para”, tha Evangelista.

Në vitin 2020, disa gra akuzuan Marien për përdhunim dhe abuzim seksual, dhe Evangelista pranoi se ajo u besonte pretendimeve të tyre, duke lavdëruar "guximin dhe forcën e tyre". Ajo tregoi se i dhanë edhe kurajon të shprehej.

Do të doja që drejtësia të vihej në vend dhe njerëz të tillë të mendohen dy herë dhe të kenë frikë dhe gratë të dinë se nuk janë vetëm”, shtoi ajo.

Në një intervistë për “The Guardian” ajo tha se gjatë lidhjes së saj me Geraldin nuk dinte asgjë për akuzat seksuale që i thyen zemrën, ndaj nuk mund t'i ndihmonte në asnjë mënyrë ato femra.

Meqë ra fjala, Mari u akuzua se kishte përdhunuar të paktën 13 modele, disa prej të cilave ishin të mitur, 14 vjeç. Në shkurt, prokurorët francezë mbyllën hetimet. Krimet e supozuara u deshën shumë gjatë për t'u ndjekur sipas ligjit francez, i cili përcakton afatet kohore për krimet që do të gjykohen në gjykatë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës