Liga e Kampionëve: Manchester City për histori, e “fshiu” Interin për një mrekulli në Stamboll

foto: EPA-EFE / ERDEM SAHIN

Kanë mbetur edhe dy ditë (e shtunë, 10 qershor) deri në finale Ligën e Kampionëve ndërmjet Manchester City и Inter që do të luajë në Stamboll. duke filluar nga ora 21:XNUMX.

Tifozët e tre herë kampionëve radhazi të Anglisë dhe klubit të famshëm Milan po mbërrijnë dalëngadalë në qytetin ku 18 vite më parë u luajt finalja më spektakolare në historinë e kompeticionit elitar.

Atëherë, ashtu si tani, skuadrat angleze dhe italiane luftuan për trofeun, me Liverpoolin që festoi pas një kthese të pabesueshme pasi Milani kryesoi 3-0 në pjesën e parë. Pasi mposhti kampionët në fuqi Realin, Manchester City po kërkon të përsërisë trifishin e Manchester United të vitit 1999. Në të njëjtën kohë, City do të përpiqet të gëzojë tifozët e tyre pas humbjes në finalen e dy viteve më parë ndaj Chelsea (1:0) dhe të bëhet klubi i 23-të me titullin kampion evropian, dhe i gjashti nga Anglia, pas United. Liverpool, Chelsea, Nottingham Forest dhe Aston Villa.

– Na pret një ndeshje e vështirë, nuk po ikim nga roli i favoritëve, por finalja është gjithmonë e veçantë. Interi ka kualitet dhe ne do të duhet të luajmë me durim – tha menaxheri i Manchester Cityt, Pep Guardiola para se të nisej për në Stamboll.

Nga ana tjetër, Interi vjen pas fitimit të Superkupës dhe Kupës së Italisë, me dëshirën për të “pushtuar” për herë të katërt Kontinentin e Vjetër, për herë të parë që nga viti 2010 me Jose Mourinhon.

- E merituam finalen, luajtëm mirë gjatë gjithë sezonit dhe besoj se mund të bëjmë të njëjtën gjë kundër Cityt. Ne u “shkruam” në grup me Bayernin dhe Barcelonën, në gjysmëfinale ishim të shkëlqyer ndaj rivalëve të qytetit Milan. Kjo është një ndeshje dhe gjithçka është e mundur – thotë trajneri i Interit, Simone Inzaghi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës