Europa League: E. Pelisteri nga “minus tetë” në një pikë të rëndësishme në Zvicër

Do të ketë një xhiro kualifikuese për Europa League/foto: Eurofarm Pelister

РК Е. Pelisteri fitoi pikën e parë në fazën e grupeve këtë sezon në Ligën Evropiane, pas barazimit ndaj Kadeten Schaffhausen-it me rezultat 28:28.

Një rezultat i tillë nuk u njoftua për shkak se skuadra nga Manastiri ishte në negative në pjesën më të madhe të ndeshjes në Zvicër. Lojtarët e trajnerit kroat, Zeljko Babiç, patën një fillim të dobët, të cilin vendasit e shfrytëzuan për të marrë rezultatin e lartë 5:0.

Negativa më e lartë e nënkampiones së Maqedonisë gjatë pjesës së parë ishte “minus tetë” (12:4, 13:5, 14:6). Në fund të 30 minutave të parë, përfaqësuesja jonë zvogëloi avantazhin e zviceranëve të cilët pritën në pushim me 16:11.

Asgjë nuk ndryshoi në fillimin e pjesës së dytë pasi rivali u nda sërish në “plus tetë” (20:12), por në atë moment deri në fund të ndeshjes Manastiri u ngrit plotësisht dhe bëri një seri fantastike 8:2 dhe mori ndeshja në një fund të pasigurt. Ishte vetëm ora 22:20 në tabelë për Kadetin.

Në pjesën e mëtejshme kundërshtari ishte i vetëdijshëm se duhej të ishte më i përqendruar, mbajti një diferencë konstante prej 2-3 golash, por në fund nuk arriti ta mbajë. E. Në orën 28:25, Pelisteri barazoi tre gola deri në fund të ndeshjes dhe arriti në një pikë që mund të jetë e rëndësishme për të në garën për kualifikim në fazën tjetër.

Golin e fundit për barazim e shënoi Periç dhe ishte boshnjaku më efikasi në radhët e E. Pelisteri me gjashtë gola, i ndjekur nga N. Markoski, Mandalinic dhe Gradzan të cilët kishin nga katër. Në krahun e kundërt tetë gola ishin vepër e Zenderit dhe Maros një më pak.

Në xhiron e dytë të grupit “D” u luajtën dy ndeshjet e mbetura, Nimes – AEK 26:27 dhe Tatabanya – Sporting 23:37. Tabela: Sporting 4 pikë, AEK 4, Nimes 2, Kadet 1, E. Pelister 1, Tatabanja 0.

Në raundin tjetër më 16 nëntor E. Pelisteri do të presë AEK-un grek me fillim nga ora 18.45:XNUMX.