Udhëheqësit e G7 kanë vendosur: Këtu janë planet për naftën ruse

Drejtuesit e vendeve të Grupit 7 kanë premtuar se do të shtrëngojnë zbatimin e çmimit kufitar të naftës ruse, në mënyrë që Moska të mos shesë energji dhe të bëjë fitime të mëdha.

- Ne do të vazhdojmë të ushtrojmë presion të fortë mbi të ardhurat ruse nga energjia dhe produktet e tjera - thuhet në njoftimin pas samitit të shtatë vendeve më të zhvilluara industrialisht.

Grupi i 7 ndalon pronarët e anijeve perëndimorë, kompanitë e sigurimeve dhe agjentët që të ofrojnë shërbime transporti për naftën bruto ruse dhe produktet e naftës me një çmim mbi kufirin e caktuar, raporton Bloomberg.

Megjithëse kufizimet kanë dhënë disa rezultate, Moska ka qenë në gjendje të anashkalojë ligjërisht shumë nga kufizimet.

Përveç kësaj, Rusia po i drejtohet ofruesve të shërbimeve joperëndimore për të ofruar produktet e saj të energjisë në tregje të reja si India, Kina dhe Koreja e Veriut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës