Udhëheqësit e G7 janë të shqetësuar për planin për të dërguar raketa bërthamore ruse në Bjellorusi

epa10036545 Kancelari gjerman Olaf Scholz (mbrapa CR) pret seancat plenare Outreach në ditën e dytë të samitit treditor të G7 në Kështjellën Elmau, në Kruen, Gjermani, 27 qershor 2022. Gjermania po pret samitin e G7 në Kalanë Elmau afër Garmisch-Partenkirchen nga 26 deri më 28 qershor 2022. EPA-EFE / Thomas Lohnes / POOL

Udhëheqësit e G7 kanë shprehur "shqetësim serioz" lidhur me njoftimin e Rusisë se mund të dërgojë raketa me ngarkesë bërthamore në Bjellorusi, raportoi DPA.

Në një deklaratë të përbashkët në ditën e dytë të një samiti tre-ditor në Alpet bavareze, liderët e Britanisë, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara dënuan “përdorimin e pajustifikuar të retorikës bërthamore dhe sinjalizimit nga Rusia. "

“Rusia duhet të respektojë detyrimet e saj ndërkombëtare, përfshirë ato që ndalojnë përdorimin e armëve kimike, biologjike ose bërthamore”, thuhet në deklaratë.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë të veprojë me përgjegjësi dhe të tregojë përmbajtje, dhe përsërisim se çdo përdorim i armëve të tilla do të ishte i papranueshëm dhe do të kishte pasoja të rënda”, thanë udhëheqësit e G7 në një deklaratë të përbashkët të lëshuar nga DPA.

Komentet erdhën pasi presidenti Vladimir Putin thuhet se i tha liderit bjellorus, Aleksandër Lukashenko, aleatit të tij më të ngushtë në luftën kundër Ukrainës, se Rusia do të dërgonte raketa të afta për të mbajtur koka bërthamore në Bjellorusi në muajt e ardhshëm, raportoi DPA. i

Video e ditës