Liderët e BE-së sërish në Kiev

Von der Leyen në Kiev/ Foto Twitter

Samiti i BE-së do të mbahet nesër në Kiev, i cili është mbledhja e parë e tillë e përfaqësuesve më të lartë të Bashkimit Evropian që nga fillimi i pushtimit rus. Me këtë rast, më shumë se 10 përfaqësues të lartë të BE-së do të mbërrijnë sot dhe nesër në Kiev, duke përfshirë Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel.

Samiti do të diskutojë dërgimin e armëve dhe parave shtesë në Ukrainë, forcimin e aksesit të produkteve të Ukrainës në tregun evropian, ndihmën e Ukrainës për të mbuluar nevojat e saj energjetike, futjen e sanksioneve të reja kundër Rusisë, përgjegjësinë e liderëve rusë për luftën dhe mundësinë e zgjerimit të Zonë evropiane pa roaming në Ukrainë, raporton Kujdestar.

Por në të njëjtën kohë, dëshira e Ukrainës për hyrje të shpejtë në Bashkimin Evropian do të kalojë pa u vënë re. Përkatësisht, BE-ja jo vetëm që pret më shumë masa kundër korrupsionit nga Ukraina, por as nuk dëshiron të pranojë si anëtar një vend në të cilin po lulëzon konflikti më i madh i armatosur që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kryeministri ukrainas Denis Shmygal tha së fundmi se Ukraina dëshiron të anëtarësohet në BE brenda dy viteve të ardhshme, por me sa duket kjo nuk do të ndodhë për të paktën pesë vjet të tjerë, dhe ndoshta edhe më gjatë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës