E majta ka dorëzuar iniciativën për referendum në KSHZ

E majta ka dorëzuar në KSHZ iniciativë për referendum/Foto: MPB

Partia politike e Majtë i ka dorëzuar sot Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve propozim për nisjen e një nisme qytetare në nivel shtetëror, për thirrjen e referendumit të detyrueshëm shtesë për pyetjen e referendumit “A jeni për vazhdimin e negociatave me BE-në duke pranuar konkluzionet parlamentare të 16 korrikut 2022?”.

- Ne besojmë se fjalën e fundit duhet ta ketë populli për çështjet me interes kombëtar dhe presim të mos kemi probleme si me iniciativën e mëparshme të VMRO-DPMNE-së. Presim që të mos kemi probleme, sepse iniciativa është e shkruar në mënyrë korrekte juridike në përputhje me nenin 24 të Ligjit për referendum dhe format tjera të deklarimit të drejtpërdrejtë të qytetarëve, tha lideri i së majtës, Dimitar Apasiev.

Ai pret që deri në fund të javës të mblidhen nënshkrimet minimale ligjore.

- Ftojmë edhe qytetarët, sepse kemi propozuar që të mblidhen nënshkrime në 30 komuna. Ne do të përdorim infrastrukturën e së majtës, sepse ligji nuk lejon një person juridik, unë si person fizik kam firmosur fillimisht, do të jem zyrtarisht propozuesi i autorizuar i nismës dhe presim që javën e ardhshme ta lëmë të kalojë procedura parlamentare ku do të vinte deri te ato filtra parlamentare, pa Xhaferin të luante gjykatës kushtetues. Sipas ligjit tonë, brenda 150 ditëve duhet të mblidhen 90 mijë nënshkrime dhe pas barrierave burokratike shpresojmë që diku nga fundi i këtij viti kalendarik të mblidhen shpejt, tha Apasiev.

Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari, kreu i së majtës theksoi se presin mbështetje nga të gjitha partitë opozitare. Nëse është e nevojshme, thotë Apasiev, do të uleshim dhe do të bisedonim zyrtarisht me palët.

Duke sqaruar iniciativën e paraqitur, Apasiev theksoi se ajo ka të bëjë me ndryshimin e konkluzioneve ku dy pika janë kontestuese.

– Janë pika 1 dhe pika 3G, ku është futur propozimi “francez” dhe kuadri i negociatave. Praktikisht do të nënkuptonte se nga BE-ja do të pritej një kornizë e re negociuese pa kërkesat hegjemoniste bullgare të inkorporuara brenda. Kjo do të thotë se referendumi nuk është kundër BE-së, por bojkotimi i referendumit ose moslejimi i referendumit është një akt anti-BE. Deklarata demokratike e qytetarëve nuk mund të jetë kundër BE-së, tha Apasiev.

E majta shpall bllokadë të plotë të Kuvendit, nëse kryeparlamentari Talat Xhaferi e refuzon edhe këtë Nismë.

VMRO-DPMNE do ta mbështesë edhe iniciativën e së majtës për referendum, tha më herët lideri i kësaj partie Hristijan Mickoski.

Të paktën njëqind nënshkrime nevojiten që Iniciativa të dorëzohet në Kuvend.

Paraprakisht, iniciativa për referendum për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për ratifikimin e Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit me Bullgarinë, të cilin VMRO-DPMNE e dorëzoi në Kuvend më 9 shtator, Xhaferi e hodhi poshtë me arsyetimin. se ishte antikushtetuese dhe për shkak të marrëveshjeve ndërkombëtare që ratifikohen në përputhje me Kushtetutën, janë pjesë e rendit të brendshëm juridik dhe nuk mund të ndryshohen me ligj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës