Letonia ka një president të ri - kreun e mëparshëm të diplomacisë Rinkevičs, i cili është një homoseksual i deklaruar

Foto: Wikimedia

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Letonisë, Edgars Rinkevics, u zgjodh presidenti i ri i vendit të Danimarkës në parlament. Ai ishte kreu i diplomacisë letoneze për 12 vjet.

"Unë do të bëj gjithçka për ta bërë vendin tonë të begatë dhe të sigurt," tha Rinkevichs pas votimit në parlament. Ai doli publikisht si homoseksual në vitin 2014 dhe ishte politikani i parë në Letoni që e bëri këtë. Fuqia politike në vendin baltik është kryesisht e përqendruar në Qeveri dhe Kryeministri, ndërsa presidenti letonez ka një rol kryesisht ceremonial.

Letonia është anëtare e BE-së dhe NATO-s dhe mbështet fuqishëm Ukrainën në luftën kundër agresionit rus dhe pranimin e saj në BE dhe NATO. Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski e uroi Rinkevich për zgjedhjen e tij, duke thënë se ai ishte një "mik i vërtetë i Ukrainës".

Përpara se të bëhej Ministër i Punëve të Jashtme, Rinkevičs punoi si analist i politikës së jashtme për publikun "Latvijas Radio", dhe më pas në Ministrinë e Mbrojtjes dhe në Zyrën e Presidentit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës