Bari medicinal: Valeriana na qetëson dhe na premton një gjumë të këndshëm e të thellë

Çaji Valeriana / Foto: Profimedia

Rrënja e valerianës përmban vajra, estere dhe përbërës të tjerë, të cilët si përbërës aktivë janë përgjegjës për aftësinë e rrënjës së kësaj bime për të prodhuar një efekt qetësues në sistemin nervor qendror. thotë "Dr Axe".

Emri i bimës së valerianës vjen nga emri "Valeria" dhe folja latine "valere" që do të thotë "të jesh i fortë, i shëndetshëm". Është përdorur si bimë mjekësore që nga koha e Greqisë dhe Romës antike.

Hipokrati përshkroi vetitë e tij, dhe Galeni më vonë e përshkroi atë si një ilaç për pagjumësinë. Ai është përdorur edhe si ilaç për epilepsinë deri në shekullin e 19-të. Studiuesit kanë zbuluar se acidi izovalerik, një kimikat që përmbahet në këtë bimë, mund të parandalojë krizat, të ngjashme me veprimin e ilaçit antikonvulsant acidi valproik.

Valeriana / Foto: Pexels/Phil Mitchell

Për gjumë më të mirë

Hulumtimet tregojnë se valeriana shkurton kohën që duhet për të fjetur dhe përmirëson cilësinë e gjumit. Epo, nëse nuk mund të flini, valeriana është pikërisht ajo që po kërkoni. Ndryshe nga shumë ilaçe, valeriana ka më pak efekte anësore dhe ka shumë më pak gjasa të shkaktojë të ashtuquajturat. përgjumje në mëngjes.

Në një studim të kryer nga Qendra Shëndetësore Fellinge në Suedi, efektet e valerianës në gjumin me cilësi të dobët ishin domethënëse. Nga pjesëmarrësit e studimit – 44 për qind raportuan gjumë të përsosur, ndërsa 89 për qind raportuan gjumë më të mirë pas konsumimit të rrënjës së valerianës. Për më tepër, në këtë grup pjesëmarrësish në studim nuk janë vërejtur efekte negative.

Rrënja e valerianës shpesh kombinohet me barishte të tjera qetësuese si HOPS dhe balsam limoni për të trajtuar çrregullimet e gjumit. Një studim i fëmijëve me probleme të vogla të gjumit i botuar në revistën Phytomedicine zbuloi se 81 për qind e fëmijëve që morën një kombinim bimor të valerianës dhe balsamit të limonit. raportuan se ata flinin shumë më mirë se ata që morën një placebo.

Foto: Pexels/ andrea piacquadio

Si ju ndihmon saktësisht rrënja e valerianës të flini kaq mirë? Valeriana përmban një kimikat të quajtur linarin, i cili është treguar se ka një efekt qetësues. Ekstrakti i valerianës mund të shkaktojë qetësim duke rritur nivelet e acidit gama-aminobutirik (GABA) në trurin tuaj. GABA është një neurotransmetues frenues në sistemin nervor qendror dhe në sasi të mjaftueshme mund të shkaktojë një efekt qetësues, duke qetësuar aktivitetin nervor.

Rezultatet e një studimi in vitro sugjerojnë se ekstrakti i valerianës mund të nxisë lirimin e GABA nga mbaresat nervore të trurit dhe më pas të bllokojë kthimin e tij në qelizat nervore. Përveç kësaj, acidi i valerianës pengon enzimën që shkatërron acidin gama-aminobutirik, e cila është një mënyrë tjetër që valeriana mund të përmirësojë nivelet e këtij acidi të rëndësishëm dhe të promovojë një pushim të mirë gjatë natës.

Foto: Pexels/ Vlada Karpovich

Redukton ankthin

Shkencëtarët Zbuluar se rrënja e valerianës, veçanërisht acidi valerik, rrit sasinë e acidit gama-aminobutirik.

Droga të tilla si alprazolam dhe diazepam gjithashtu funksionojnë duke rritur sasinë e këtij përbërësi në tru. Acidi valerik, acidi valerik dhe valerenoli të përfshira në ekstraktin e rrënjës së valerianës veprojnë si agjentë kundër ankthit.

Ky ilaç bimor mund të ketë të njëjtat efekte kundër ankthit si barnat me recetë, pa efektet negative të barnave psikotrope. Megjithatë, një shënim i rëndësishëm është se nëse jeni duke marrë qetësues ose antidepresivë të tjerë, mos merrni sanëz në të njëjtën kohë. Kjo vlen për çajrat, tinkturat ose ekstraktet në kapsula, si dhe për të gjitha preparatet e tjera që përmbajnë valerian.

Kur shpirti vuan, trupi reagon: Këto janë simptoma ankthi që nuk duhet t'i injoroni

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës