Leclerc më i shpejtë në kualifikimet për Çmimin e Madh të Spanjës

Charles Leclerc (Ferrari) arrin pozitën e re pole / Barcelona, ​​Spanjë / 21 maj 2022 / Foto: EPA-EFE / Enric Fontcuberta

Piloti i Ferrarit, Charles Leclerc ishte më i shpejti në kualifikime dhe gara në Formula 1 për Çmimin e Madh të Spanjës do të nisë nga pozicioni pole.

Pasi ishte më i shpejti në të tre seancat stërvitore, Leclerc arriti në pole position me rezultat 1:18.750 min.

Ai ishte 0,323 sekonda më i shpejtë se kampioni aktual, shoferi i “Red Bull”, Maks Ferstappen, i cili do të nisë garën në pistën e Katalonjës nga vendi i dytë.

Hera e tretë ishte shoferi i dytë i Ferrarit, Carlos Sainz, i cili ishte 0,416 sekonda më i ngadalshëm se shoku i tij i klubit, i katërti ishte George Russell i Mercedes dhe i pesti ishte piloti i Red Bull Sergio Perez.

“Dhjeshta” plotësohet nga Lewis Hamilton, Walter Botas, Kevin Magnussen, Daniel Ricardo dhe Mick Schumacher.

Për momentin në klasifikimin e përgjithshëm te pilotët kryeson Leclerc me 104 pikë, para Ferstappen që ka 85 dhe Perez (66) është i treti. Lideri ndër konstruktorët është “Ferrari” me 157 pikë, përpara “Red Bull” (151) dhe “Mercedes” (95).

Gara për Çmimin e Madh të Spanjës do të zhvillohet të dielën më 22 maj në orën 15.00:XNUMX.

Video e ditës