Mjekët shpjeguan se çfarë nuk duhet të bëni nëse ju kafshon një grenzë

Foto: Profimedia

Thithja e bletës ose grenzës është e dhimbshme dhe e pakëndshme, dhe nëse jeni alergjik, duhet të kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore. Nëse nuk jeni, është mirë të dini se si mund të ndihmoni në reduktimin e dhimbjes, kruajtjes dhe ënjtjes që mund të shfaqen pas një pickimi.

Ja çfarë këshillojnë ekspertët, si të parandaloni thumbimin, por edhe si ta trajtoni nëse shfaqet.

Si duket pickimi i grerëzës?

Në pamje të parë, ashtu si pickimet e tjera, do të shfaqen skuqje dhe ënjtje, thonë dermatologët. Mund të shfaqet një "vrimë e vogël" dhe diçka që duket sikur e keni therur veten me një stilolaps në qendër të vendit të pickimit.

Cilat janë simptomat e pickimit të grenzës?

Varet nëse jeni alergjik ndaj thumbimit apo jo, ndonjëherë vetëm një reagim në vendin e pickimit dhe një ndjenjë dhimbjeje, dhe disa do të kruhen në lëkurë pas disa orësh. Në disa raste, pickimi mund të shkaktojë një reaksion alergjik dhe mund të shfaqen simptomat e mëposhtme:

Buzët, gjuha, goja dhe fyti i fryrë
- rrahje të shpejta të zemrës
- presioni i rritur i gjakut
- gulçim
- skuqje
- diarre (diarre)
- dhimbje barku
- të vjella dhe të përziera

Si ta trajtojmë lëkurën pas pickimit të grenzës?

Nëse nuk keni reaksione alergjike, mund ta ndihmoni veten në shtëpinë tuaj, por mjekët ju këshillojnë të shkoni te mjeku nëse vëreni simptoma të një reaksioni alergjik.

Hapi i parë është të hiqni tentakulën nga grerëza, por mos e shtrydhni, pasi mund të lëshojë më shumë toksina.

Pasi ta bëni këtë, lani zonën me sapun dhe sapun të butë dhe vendosni kompresa të ftohta, si dhe mund të përdorni edhe qetësues kundër dhimbjeve.

Duke u larë, ju mund të hiqni çdo bakter ose toksina që mund të bartë grerëza ose bleta. Do të ndihmojë gjithashtu për të larë një pjesë të helmit që ajo ka lënë pas.

Mbështilleni një leckë të hollë rreth paketës së akullit. Aplikojeni në vendin e pickimit për 30 deri në 60 minuta në intervale 10 minutash. Kjo do të ndihmojë në uljen e ënjtjes dhe dhimbjes pas pickimit.

Nëse grenza ju ka pickuar disa herë, sigurohuni që menjëherë të shkoni te mjeku.

Kur keni nevojë të kërkoni ndihmë mjekësore?

Sa herë që bëhet fjalë për një reaksion alergjik, veçanërisht nëse jeni alergjik ndryshe dhe grerëza ju kafshon për herë të parë.

Nëse ënjtja përhapet në të gjithë trupin, ndjeni të përziera, marramendje ose pamundësi për të marrë frymë, kërkoni menjëherë ndihmë urgjente, thonë mjekët. Nëse vëreni ndonjë reagim që ju shqetëson, mos prisni por telefononi menjëherë një mjek.

Si të shmangni pickimin e grenzës?

Nëse jeni në piknik, mbulojeni ushqimin sepse i tërheq. Nëse i shihni shpesh nëpër shtëpi, sigurohuni që foleja e tyre të mos jetë diku. Mjekët këshillojnë të keni kujdes ku ecni, sepse ka vende ku gjenden shpesh grerëza, pranë koshave të plehrave dhe nën çati.

 

Video e ditës